Zehra Taşkesenlioğlu İçin Kabahat Duyurusu Savcı Yok Denerek Kabul Edilmedi

İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar ve Erzurum Teşkilatı son günlerde ile alakalı yolsuzluk iddiaları ile gündemde olan, AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, ağabeyi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı danışmanları Serkan Taranoğlu ile Salih Tarakçı hakkında kabahat duyurusunda bulunmak suretiyle Erzurum Hakkaniyet Sarayı’na gittiler.

Sözcü Gazetesi’nde yer edinen habere bakılırsa; İYİ Parti İl Başkanı Melih Kırkpınar, kabahat duyurusu başvurusunun çeşitli bahanelerle kabul edilmediğini dile getirdi.

Kırkpınar hakkaniyet sarayı önünde yapmış olduğu açıklamada bir saatten fazla süre bekletildiklerini söyleyerek şunları söylemiş oldu:

“Bir saati aşkın süredir Erzurum Adliyesi’ne, avukat arkadaşlarımızla beraber kabahat duyurusunda bulunmak için geldik. Bir saat bekletildikten sonrasında, yazman bey gelmiş olarak çeşitli bahanelerle bizi oyaladı.

Kabahat duyurusunda bulunduğumuza dair bizlere bir belge verilmesini istedik o da kabul edilmedi. Buradan seksen beş milyona sesleniyorum, Erzurum İYİ Parti olarak bu olayın peşini bırakmayacağız. Kabahat duyurumuz kabul edilmedi, Türkiye’de hukuk ayaklar altına alınmıştır. Adaletin bittiği yerdeyiz”

Kırkpınar, açıklamasının devamında Zehra Taşkesenlioğlu ile alakalı iddialara değinerek, “Biz bugüne dek AKP kendi eliyle yargı önüne çıkarır, gereğini yapar diye bekledik. Bugüne dek AKP’den Zehra Taşkesenlioğlu hakkında hiçbir izahat gelmemiştir. Buradan Zehra Taşkesenlioğlu’na bir kaç sual yöneltmek isterim; babanız olan Mazhar Hocanın Kur’an tefsirinde Bakara süresinin 188. Ayetini okudunuz mu? Rüşvet hakkında Tanrı’ın emrinin ne işe yaradığını bilseydiniz, bu kadar yanlışa düşmezdiniz. Size bir hemşehriniz olarak tavsiyem şudur, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına gelin ve bildiklerinizi anlatın” dedi.

Soygun çarkının dört ayağı
“GÖREVDE KAYITSIZLIK VE DÜZENSİZLİK SUÇU OLUŞMUŞTUR”

İYİ Parti Hukuk İşlerinden Görevli İl Başkan Yardımcısı Avukat Yakup Davet Arısoy ise yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“Bu durumun, anayasal dilekçe hakkının ihlali bulunduğunu ilgili kamu görevlilerine bildirdik. Bununla beraber kabahat duyurumuzu kabul etmeyen kamu görevlilerinin, görevde kayıtsızlık ve düzensizlik suçu bakımından da fail olacaklarını ilettik.

Ek olarak kabahat duyurusu dilekçesini bile bile işleme koymayan Cumhuriyet Savcıları bakımından da ‘2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’ gereği mesuliyet doğacağını da belirttik ve bu durumu tutanak altına aldık. Bugün gördük ki kabahat duyurusunda bulunacaksanız, kimin hakkında bulunacağınızın bir önemi var.

Eğer kabahat işleyen mühim görevlerde ise, onla ilgili kabahat duyurusunda bulunmanız adalet sarayı kapısından dönüyor. Fakat eğer bayağı bir yurttaş hakkında kabahat duyurusunda bulunuyorsanız hakkaniyet o vakit var.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.