TSK’nın Subay Alımı İlanında Bir Hanımla yada Erkekle Nikâhsız Yaşamamak Şartı

Ulusal Müdafa Bakanlığı (MSB) Personel Temin Daire Başkanlığı, 2022’ye ilişkin Ulusal Müdafa Üniversitesi’nde görevlendirilmek suretiyle dış kaynaktan öğretmen ve mühendis sınıfı muvazzaf subay talibi, doktor, diş tabibi ve hususi nitelikli gövde eğitimi öğretmeni subay talibi temini için duyuru yayımladı. Müracaat kılavuzundaki bazı maddeler ise dikkati çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine bakılırsa, 2020 dahil olmak suretiyle genel müracaat şartları, Türk vatandaşı olmak, sivil ve askeri okullardan çıkarılmamış olmak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olmak benzer biçimde toplam yedi maddeden oluşuyordu. Sadece TSK’ye subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarına ilişkin 2021’de yönetmelik değişikliğine gidilmesiyle 2021’den itibaren koşullar güncellendi.

Kılavuzun “Adaylarda aranacak nitelikler nedir?” başlığı altında sıralanan genel müracaat şartlarından öne çıkanlar şu şekilde:

– Genelev, birleşme yeri, buluşma evi, tek başına fuhuş meydana getirilen konut ve benzer yerlerde çalışmamış yada aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamak.

– Genel terbiye ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserlerin, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan yada kumar sebebiyle yönetimsel yaptırım uygulanmamak, yargılanmamak, cezaya çarptırılmamak.

– Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamak ve halen çalışmıyor olmak.

– Herhangi bir hanımla yada erkekle nikâhsız olarak karı-koca benzer biçimde beraber yaşamamak yada yaşamıyor olmak, gayritabii eşeysel eğilimleri tespit edilmemiş olmak.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.