Sürücü adaylarına güvenlik kemeri simülasyon eğitimi verilecek

MEB tarafınca hazırlanan ve Hususi Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişim yapılmasını öngören düzenleme, Resmi Gazete’de bugün gösterildi. Değişim ile Hususi Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne şu madde eklendi.

EMNİYET KEMERİ SİMÜLASYON EĞİTİMİ

“Sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan ilkin tüm sürücü adaylarına güvenlik kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, güvenlik kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak data edindirmek ve güvenlik kemeri kullanımının önemini anlatmak amacıyla sürücü adayları güvenlik kemeri simülasyon eğitimine doğal olarak tutulurlar.

SINAV SORUMLULARINA EĞİTİM

29/5/2013 tarihinden ilkin motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi imtihan sorumlusu belgesi alanlardan minimum yüksekokul mezunu, minimum üç yıl ilkin alınmış ve kursiyerin alacağı sürücü sertifikası sınıfından sürücü belgesi bulunan ve hâlihazırda kamu çalışanı olarak çalışanlar, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine başvurmak kaydıyla bu yönetmeliğin 31/A maddesinde belirtilen hizmet içi eğitime alınırlar. Hizmet içi eğitimi tamamlayarak EK-15’te yer edinen Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Uygulama Imtihan Sorumlusu Hizmet İçi Eğitim Tamamlama Belgesi almaya hak kazananlara, direksiyon eğitimi dersi imtihanı uygulama ve değerlendirme komisyonunda vazife verilebilir.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.