Son dakika: Dünya basınının gündemi son 48 saattir Başkan Erdoğan: En fazlaca izlenen iki liderden biri

AFP haber ajansı ise, takas sıralamasında yer edinen beş Ukraynalı komutanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la meydana getirilen antak kalma uyarınca Türkiye’ye götürüldüğünü, savaşın sonuna kadar da Türkiye’de kalacaklarını kaydetti.

BBC: ZAMANLAMASI İLGİNÇ

Amerikan Washington Post gazetesi, aralarında iki ABD’li ve üç İngiliz eski askerin de bulunmuş olduğu ortalama 300 kişinin özgür kalmasında Türkiye Başkan Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın arabuluculuk yaptığını yazdı.

‘Ukrayna ve Rusya beklenmedik bir tutsak takası gerçekleştirmiş oldu’ diyen BBC, takası ‘büyük bir başarı’ olarak niteleyen Kiev yönetiminin Türkiye’nin yardımını öne çıkardığını belirtiyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunun BBC muhabiri Hugo Bachega, tutsak takasının zamanlamasının garip olduğu yorumunu yapıyor:

“Putin’in televizyondan ‘kısmi seferberlik’ duyuru etmesinden yalnızca saatler sonrasında ve Rusya’nın Ukrayna’da işgal etmiş olduğu bölgelerde referanduma gidileceğini duyurmasının arkasından gerçekleşti. Son gelişmeler, karşı taarruzla işgal edilen topraklarını geri alan Ukrayna güçleri önünde kayıplarla karşı karşıya olan Rusya tarafınca ‘gerilimin tırmanması’ olarak görülüyor. Takaslar şu suali ortaya çıkardı: Niçin şimdi?”

NYT: ERDOĞAN SAHNE OLARAK KULLANDI

Amerikan New York Times gazetesi ise, ‘Rusya’nın işgali ‘devasa küresel işlevsizlik’ ortasında BM zirvesini gölgede bırakıyor’ başlıklı haberinde Başkan Erdoğan’ın genel kurul salonunda yapmış olduğu konuşmayı öne çıkardı.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.