Senenin Ahisi Hüseyin Tuzcuoğlu

Senenin ahisi seçilen Hüseyin Tuzcuoğlu, Yalova Valiliğinde düzenlenen programda ‘Senenin Ahisi’ cübbesini ve kaftanını giydi. 35. Ahilik Haftası kutlamaları, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle başladı. Yalova Tecim İl Müdürü Alpaslan Tunalı ile Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Bozkurt, Mustafa Kemal Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının peşinden 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen merasim bitti. Yalova Valiliğinde düzenlenen programda Senenin Ahisi seçilen Tuzcuoğlu Elektrik firmasının sahibi Hüseyin Tuzcuoğlu’na Ahilik cübbesi ve kaftanı giydirildi. Peşinden senenin ahisi Tuzcuoğlu’na teşekkür plaketi ve Yalova Kağıdına basılan Ahilik Yemini protokol tarafınca takdim edildi. Peşinden senenin kalfası seçilen Ferhat Fırtına ile senenin çırağı Ömer Aydın’a da teşekkür plaketi ve belgeleri programa katılan protokol üyeleri tarafınca verildi.

Senenin Ahisi Hüseyin Tuzcuoğlu

15 Şubat 1962 senesinde Bulgaristan’ın Çepelce Köyün de doğdum. İlkokul ve ortaokulu Çepelce Köyün de okudum. Liseye Bulgaristan da devam ettim meslek lisesinde okudum. Okuduğum meslek lisesinde şimdi yapmakta olduğum mesleği edindim fakat lise bitince mesleğimi icra edemedim Bulgaristan da tren tamircisi ve maden işçisi olarak çalıştım. 1984 senesinde geçirmiş olduğum motosiklet kazası sonucu sağ kolumu kaybettim. Sağ kolum ve elim hiçbir işlem görmemektedir. 1989 senesinde o devrin hükümetinin Türklere karşı uyguladığı politikalar sonucu Türkiye ye göç ettik. Türkiye de olmaktan son aşama mutluyum. Türkiye’ye geldiğim ilk yıllarda inşaatlarda bekçilik yaptım ve sonrasında 2003 senesinde Elektrikli Ev Aletleri tamiri dükkanını açtım 2003 senesinde beri itibaren mesleğimi sevmiş olarak yapmaktayım. Bugün Yalova da yaşıyorum 60 yaşlarında evli, iki çocuk babasıyım mesleğimi halen sevmiş olarak yapıyorum engelli olmamın mesleğimi yapmama engel olmadığını biliyorum. Şu sebeple; insan Yeter ki istesin, Engelli de Olsa Başaramayacağı Hiçbir şey Yoktur. 15 yıl ilkin (2007) senesinde yetiştirdiğim çıraklar, Ferdi Luk ve Bülent Kurtulmuş’tur.

Senenin Kalfası Ferhat Fırtına

03/08/1999 Yalova doğumluyum. Cumhuriyet İlköğretim okulunda ortaokul eğitimimi tamamladım. Eğitimimi tamamladıktan sonrasında oto elektrik mesleği ile ilgili şu an çalıştığım ustamın yanın da işe başladım ve halen aynı işyerinde çalışmaktayım. Çiftlikköy Merkezi Eğitim Müdürlüğünde çıraklık eğitimime başlayıp mesleğimi daha iyi öğrenmek ve ileride donanımlı, eğitimli, başarı göstermiş iyi bir usta olmak için eğitimime devam ettim bitirdim. Sonrasında kalfalık eğitimimi tamamlayıp belgemi aldım.

Senenin Çırağı Ömer Aydın

Ömer Aydın 18.02.2004 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba adı Doğan Ana Adı Nazire’dir. İlkokulu İstanbul Kartal Ulusal Eğitim Vakfında, Ortaokulu Yalova Şehit Ahmet Uzun ortaokulunda tamamlamıştır. Şu an Çıraklık Okuluna devam etmektedir. Mesleğe ilk olarak 1205 No.lu Oda üyemiz Oğuzhan Aydın’ın yanında adım atmıştır ve halen Çırak olarak devam etmektedir. Okulunda öğretmenleri tarafınca oldukça sevilen, takdir edilen ve meslekte gelecek vaat etmiş olduğu söylenen bir öğrencimizdir. Aynı şekilde iş çevresinde de insanoğlu tarafınca sevilen saygılı, terbiyeli işini özenle icra eden bir şahıs olarak bilinir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.