Sedat Peker cephesinde gelişme: O isim İstanbul’a getirildi

Elebaşılığını yapmış olduğu organize kabahat örgütü davası kapsamında firari olan ve hakkında tutuklama sonucu bulunan Sedat Peker’in açıklamalarını kendi Twitter hesabından paylaşan ve basın danışmanı olduğu iddia edilen Olur, İnterpol ekiplerince Arnavutluk Tiran’dan kalkan tarifeli uçakla saat 09.15’te İstanbul Havalimanı getirildi.

İstanbul Organize Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, İnterpol görevlilerinden Olur’u tayyare altından teslim aldı. Havalimanındaki İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğüne getirilen Olur, sıhhat kontrolünden geçirildi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

EGM’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, “tehdit”, “suçu ve suçluyu övmek”, “hakaret”, “kabahat işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “rahat yaralama”, “sesli, yazılı yada görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlarından adli makamlarca ulusal seviyede aranan Sedat Peker kabahat örgütü üyesi Olur’un, yer tespitine yönelik emek harcamalar kapsamında 23 Mayıs 2021’de Türkiye’den Şimal Makedonya’ya gittiği tespit edildi.

Olur’un, Şimal Makedonya ve Balkan ülkelerinin İnterpol birimleri ile yer tespitine yönelik yazışmalar yapıldıktan sonrasında görüşmeler sürerken 12 Eylül 2022’de Arnavutluk’un başkenti Tiran üstünden Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye gittiği belirlendi.

16 Eylül’de Olur’un, BAE’den sınır dışı (deport) edileceği bilgisi Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçiliği tarafınca EGM’ye iletildi.

Güvenlik güçlerince meydana getirilen takip sonucu Sırbistan’a gideceği belirlenen Olur için Sırbistan makamları, “internasyonal yolcu” statüsünde olması sebebiyle sınır dışı talebine pozitif yönde cevap veremedi.

Sırbistan’dan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a geçeceği tespit edilen Olur’un, Arnavutluk Güvenlik Genel Müdürlüğü ve İnterpol’ü ile kurulan temas ve İçişleri bakanlarının direkt görüşmeleri sonucu Tiran Havalimanı’nda dün saat 06.00’da Arnavutluk polisi tarafınca gözaltına alınması sağlandı.

Bu kapsamda Tiran’a giden İnterpol ve KOM Daire Başkanlığı görevlileri tarafınca Ahmet Emre Olur, bugün saat 06.30’daki uçuşla Tiran’dan teslim alınarak sorgulama ve adli işlemleri için İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Organize Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil da toplumsal medya hesabından mevzuyla ilgili yapmış olduğu paylaşımda, “Güvenlik teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirmiş olduğu için kutlama ederim.” ifadesini kullandı.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.