Miçotakis taklide başladı! Başkan Erdoğan’ın Central Park yürüyüşünden sonrasında New York sokaklarına indi

“Türkiye olarak biz, yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan, hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege’yi bir sığınmacı mezarlığına çevirmektedir. Geçen hafta 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşlarında Abdülvahap, aileleriyle beraber Yunan sahil güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu vefat etmiştir. Avrupa’nın ve Birleşmiş Milletler kurumlarının insanlığa karşı kabahat teşkil eden bu acımasızlıklara artık bir ‘Dur’ demesinin vakti çoktan gelmiştir.”

Başkan Erdoğan’dan Yunanistan’a fazlaca sert tepki

“GÜÇ GÖSTERİSİ PEŞİNDE KOŞANLAR, KENDİLERİNİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRMEKTEDİR”

Türkiye’nin Ege Denizi’nde ve Doğu Akdeniz’deki tüm meselelerin iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve internasyonal hukuka uygun olarak çözülmesini istediğini vurgulayan Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Bölgede, ülkemizle asla denk olmayan siyasal ve askeri seviyesine karşın, güç gösterisi ardında koşanlar, kendilerini gülünç duruma düşürmektedir. Doğu Akdeniz’de sulh ve istikrarın sürmesi, tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesine bağlıdır. Yunanistan’dan, gerginlik ve tahrik siyasetini bir kenara bırakarak, iş birliği ve dayanışma çağrılarımıza kulak vermesini bekliyoruz. Daha ilkin önerdiğimiz Doğu Akdeniz Konferansı’nın bu amaca hizmet edeceğini düşünüyoruz. Muhataplarımızın, şimdiye kadar bu mevzuda en küçük bir adım dahi atamaması, kimin sulh ve diyalogdan kimin de gerilimden yana bulunduğunu göstermektedir. Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’deki haklarını sonuna kadar savunurken kendi siyasal hesapları uğruna gerginlik stratejisi izleyenlerin oyunlarına da asla gelmeyecektir.”

MİÇOTAKİS AMERİKA’YA SIĞINDI İSRAİL’DEN MEDET UMDU

Başkan Erdoğan’ın sözleri sonrası Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise, gene ABD’ya sığındı. Devamlı internasyonal hukuka nazaran hareket ettiklerini belirtti. ABD ve Yunanistan arasındaki ilişkiye dikkat çeken Mİçotakis, ittifaklarını güçlendirmek için her yolu deneyeceklerini söylemiş oldu.

SKANDAL SÖZLER

Miçotakis, “Kimse Yunanistan’a kabadayılık yapması imkansız. Gerisini cuma günü BM’de söyleyeceğim” dedi. Öte taraftan Miçotakis, New York’ta bir araya gelmiş olduğu İsrail Başbakanı Yair Lapid’e de Türkiye’yi yakınma etti. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliği baltaladığını iddia etti.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.