Marlboro fabrikasında direniş sürüyor: Maaş düşük, iş güvencesiz

EGEPOSTASI- İzmir Torbalı’da üretim meydana getiren Philip Morris (Marlboro) işçileri, fabrikadaki fena koşullara ve baskılara karşı ayaklandı. İşten çıkarılan 17 işçinin işe iade edilmesi ve Besin-İş Sendikasının masada muhatap alınması talepleri ile direnişe başlamış olan işçiler direnişlerine devam ediyor. 

 12 senedir Euroserve’de forklift operatörü olarak çalışan Eyüp Kapucu işten çıkarılan17 işçinin işe iade edilmesi ve Besin-İş Sendikasının masada muhatap alınması icap ettiğini belirtti. 

Yılardır güvencesiz emek harcama koşulları ve düşük maaşlar ile yaşam mücadelesi veren işçiler adına izahat meydana getiren Kapucu, ‘’Senelerdir düşük maaşlar, adaletsiz ve esitlikten uzak emek harcama koşullarından şikayetçi olan çalısma dostlarım mevzuya kalıcı çözüm getirmek adına DİSK-Besin İş Sendikası çatısı altında örgütlenmeye gitmişlerdir. Şuan 700 eurest çalışanının 550’si sendika çatısı altında örgütlü. Örgütlenme sürecinde, firmanın bu durumdan  haberdar olması sonucu 17 arkadaşımıza başka bir projede görevlendirme adı altında işten çıkmaya zorlanması sebebiyle 20.09.2022 günü öğle saatlerinde DİSK-Besin İş Sendikası kararıyla iş durdurma sonucu aldık. Ek olarak 1 ay ilkin, ilk yazılı toplu sözleşme çağrımızı yapmıstık ve bunun üstüne onlarca kere hem yazılı hem sözlü olarak çağrıda bulunduk. kendileriyle herhangi bir bağlantı kuramadık’’ dedi. 

Grevin 2 koşul ile sonlandırılacağını belirten Eyüp Kapucu, ‘’ Hepimiz işimizden memnunuz. 2 şartımızın yerine getirilmesi ile iş başı yapacağımızı duyuruyoruz. Birinci şartımız, iş yeri değıstirilerek işten çıkmaya zorluk çeken arkadaşlarımız vazife yerlerine iade edilmeli. İkinci olarak da toplu sözleşme için sendikayla masaya oturmalarıdır’’ ifadelerini kullandı. 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.