Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı anısına kente kazandırdığı “Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi” zamanı Yemişçizade Konağı’nda (Alanyalı Konağı) 19 Eylül’de 20.30’da kapılarını açıyor. Müzeden ziyade bir edinim merkezi olarak tasarlanan Anı Evi, Ulusal Savaşım periyodu ruhunu yansıtıyor. Odaları anı mekânları olarak tasarlanan yapıda “Nadire Kabinesi”, “Yiyecek Odası”, “Savaşı Iyi mi Kazandık”, “İşgal Odası”, “Mustafa Kemal Atatürk ve Savaşım Arkadaşları Odası”, “Gölge Sergisi”, “Pencereden Görünenler Odası”, “Kahve Kültürü ve Okuma Odası”, “Bayrak Odası” ve “Sonsuz Anılar” şeklinde bölümleri bulunuyor.

Zamanı Yemişçizade Konağı’nın dönüşümü

Konak’taki tarihe tanıklık eden yapılardan Yemişçizade Konağı, Kestelli olarak malum semtte bulunuyor. Yapı, Alanyalı Konağı olarak da biliniyor. 19. Yüzyıl’da inşa edilen ve Yemişçizade ailesinden günümüze kalan konak, tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında tapu kadastro müdürlüğü ve askerlik şubesi olarak kullanılan konak, 1950-1969 yılları aralığında Kestelli Kız Okulu olarak da etkinlik gösterdi. 2013 senesinde Konak Belediyesi tarafınca kamulaştırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer davet yaparak konağın Anı Evi’ne dönüştürüleceğini duyurmuş ve tüm vatandaşlardan belge ve obje temini için başlatılan bağış kampanyasına katkı vermelerini istemişti. Kurtuluş Savaşı döneminden günümüze kalan belge ve objeler Ahmet Piriştina Şehir Arşivi ve Müzesi’ne (APİKAM) ulaştırıldı ve Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi İzmirlilerin katkılarıyla oluşturuldu.

İstiklal Savaşı’nın aşamalarından kesitler

Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi’nde İstiklal Savaşı’nın aşamalarından kesitler içeriyor.

Anı evi, hem de yeşil-sürdürülebilir bir yapı olarak tasarlandı. Bahçesinde yer edinen güneş panelleri ve su dönüşüm araçlarıyla enerji kullanımının yanı sıra çevre duyarlılığını da ziyaretçileriyle paylaşıyor.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.