“Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi” açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı anısına kente kazandırdığı “Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi” zamanı Yemişçizade Konağı’nda kapılarını açtı. Ulusal Savaşım sürecinin ruhunu yaşatacak bir tecrübe merkezi olarak tasarlanan Anı Evi’nin Başkan Tunç Soyer’in ev sahipliğinde meydana getirilen açılışına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, 100. Yıl Anı Evi Komitesi Başkanı Ulvi Puğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, muhtarlar, bağışçılar ve vatandaşlar katıldı.

Soyer: “Köklerinizi kaybederseniz sürdürülebilir bir gelecek inşa edemezsiniz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bellek oldukça mühim. Öylesine bir hız çağlarında yaşıyoruz ki, sanki yaşam bizle başlayıp biten bir şey benzer biçimde yaşanıyor. Değil. Arkamızda oldukça sağlam kökler var. Eğer köklerinizi kaybederseniz, sürdürülebilir bir gelecek inşa edemezsiniz. Yaşayacağınız gelecek köklerden beslenmezse çökmeye mahkûmdur. Ne vakit ki o kökleri fark edersiniz, hatırlarsınız, haiz çıkarsınız, işte o vakit geleceğiniz aydınlanır. Bizim halletmeye çalıştığımız şey bu. Bizlerden sonraki kuşakların aydınlık içinde yaşamasını sağlamak. Bu topraklar herkesi doyurmaya kafi gelecek kadar verimli fakat ne yazık ki herkesi doyurmuyor. Yoksulluk, yoksunluk diz boyu… Hiçbirimiz bunu hak etmiyoruz. Görmüş olacaksınız, el ele, güler yüzle, mutluluk içinde yaşayacağımız bir geleceği inşa etmemize oldukça azca kaldı” dedi.

Soyer’den bağış çağrısı

Anı Evi’ne 1914-1930 yıllarına ilişkin devrin ruhunu yansıtan her türlü eşyanın bağışlanabileceğini belirten Başkan Soyer, bugüne dek bağışta bulunanlara teşekkür etti. Başkan Soyer sözlerini şöyleki sürdürdü: “İzmir’in duyarlı vatandaşlarına sesleniyorum; elinizdekiler bir tek sizin ailenizde, evinizde, sizin için bir hatıra olmakla kalmasın. Atalarınızdan kalan mirası İzmirlilerle, Türkiye’nin her yerinden gelecek insanlarla paylaşmak için oldukça uygun bir alan burası. Yardımlarınızı bekliyoruz. İzmir, zamanı süresince Anadolu’ya ışık saçmış bir kent. Anadolu’nun her daim öncülüğünü yapmış bir kent. 9 Eylül’de de öyleki yaptık, Türkiye’ye ümit ışığı olduk. Türkiye’ye başka bir geleceğin mümkün bulunduğunu gösterdik. Anı Evi de o büyük hedefin bir parçası. Emek veren her insana teşekkür ediyorum” dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise kurtuluşun 100. senesinde İzmir’in tarih yazdığını vurgulayarak “İzmir hakkaten de büyük bir organizasyon yapmış oldu. Ben bu yaşıma kadar İzmir’de bu şekilde bir kalabalık görmedim. Meyve veren ağaç taşlanır. 9 Eylül kentimiz için oldukça mühim, ülkemiz için de mühim” ifadelerini kullandı ve Başkan Tunç Soyer’e teşekkür etti.

100. Yıl Anı Evi Komitesi Başkanı Ulvi Puğ da “Cumhuriyet’in bir tek kurucusu, vatanın bir tek kurtarıcısı vardır, Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Zamanı ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mihriban Yanık ise Anı Evi’ne dair bilgiler verdi.     

İstiklal Savaşı’nın aşamalarından kesitler

Anı Evi, Ulusal Savaşım sürecinin ruhunu yansıtıyor. Odaları anı mekânları olarak tasarlanan yapının “Nadire Kabinesi”, “Yiyecek Odası”, “Savaşı Iyi mi Kazandık”, “İşgal Odası”, “Mustafa Kemal Atatürk ve Savaşım Arkadaşları Odası”, “Gölge Sergisi”, “Pencereden Görünenler Odası”, “Kahve Kültürü ve Okuma Odası”, “Bayrak Odası” ve “Sonsuz Anılar” benzer biçimde bölümleri bulunuyor. Anı evi, bununla birlikte yeşil-sürdürülebilir bir yapı olarak tasarlandı. Bahçesinde yer edinen güneş panelleri ve su dönüşüm araçlarıyla enerji kullanımının yanı sıra çevre duyarlılığını da ziyaretçileriyle paylaşıyor.

Zamanı Yemişçizade Konağı’nın dönüşümü

Konak’taki tarihe tanıklık eden yapılardan Yemişçizade Konağı, Kestelli olarak malum semtte bulunuyor. Yapı Alanyalı Konağı olarak da biliniyor. 19. Yüzyıl’da inşa edilen ve Yemişçizade ailesinden günümüze kalan konak, tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında tapu kadastro müdürlüğü ve askerlik şubesi olarak kullanılan konak, 1950-1969 yılları aralığında Kestelli Kız Okulu olarak da etkinlik gösterdi. 2013 senesinde Konak Belediyesi tarafınca kamulaştırıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer davet yaparak konağın Anı Evi’ne dönüştürüleceğini duyurmuş ve tüm vatandaşlardan belge ve obje temini için başlatılan bağış kampanyasına katkı vermelerini istemişti. Kurtuluş Savaşı döneminden günümüze kalan belge ve objeler Ahmet Piriştina Şehir Arşivi ve Müzesi’ne (APİKAM) ulaştırıldı ve Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi İzmirlilerin katkılarıyla oluşturuldu.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.