Karşıyaka’da Zühal & Yücel İzmirli Anaokulu açıldı

Karşıyaka’nın sembol eğitimci ve yazarları Zühal – Yücel İzmirli’nin adlarını taşıyan anaokulunun açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da katıldı.

“KARŞIYAKA, TÜRKİYE’Yİ GÜZELLEŞTİRİYOR”

Karşıyaka’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ağbaba, konuşmasında şunları kaydetti: “Hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. 432 kilometre ‘Hak, hukuk, hakkaniyet’ diyerek yürüyen, dünyanın en uzun yürüyüşünü gerçekleştiren, tüm Türkiye için hakkaniyet arayan, ayıran değil birleştiren Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da selamlarını, saygılarını iletmek isterim. Her şeye karşın bugün bulunduğumuz topraklarda sulh içinde, rahatlık ve kardeşlik içinde yaşayabiliyoruz. Bizimle aynı koşullarda kurulan öteki ülkelere baktığımızda Türkiye bir yıldız şeklinde parlamaya devam ediyor. Ülkemiz bugün Afganistan ya da Pakistan şeklinde değilse bunu borçlu olduğumuz değerlerimiz var. Cumhuriyetimiz, asla kuşkusuz laikliğimiz, bizi hepsinden ayırıyor. Bunlara haiz çıkmalıyız. Bu ülkenin çimentosu laiklik, demokrasi ve cumhuriyettir. Birileri bu tarz şeyleri yıkmaya çalışabilir. Fakat görüyoruz ki bilhassa gençlerimiz bu değerlerin öneminin son aşama bilincinde. Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması için, büyümesi ve gelişmesi için hep beraber çalışmaya devam etmeliyiz. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü hep şükranla anmamız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini bilmeliyiz. Ata’mızın en ehemmiyet verdiği mevzu ulusal eğitimdir. Genel Başkanımızın da en fazlaca ehemmiyet verdiği şey anaokulları. Karşıyaka Belediye Başkanımızı kutlama etmek isterim. Bugün 8. anaokulunu açıyoruz, 2024’e kadar ümit ederim 20 yaparız. Sevgili Cemil Tugay ile başkan olunca tanıştık. Oldukça sevgili, hususi bir dost. Vefalı bulunduğunu da bugün gördük. Zühal ve Yücel öğretmenlerimizin adını bu okula vermiş. Türkiye’ye örnek olabilecek bir şey. Onların isimlerinin yaşatılması fazlaca kıymetli. Başkanımızı kutluyorum. İzmir’i ve Türkiye’yi güzelleştiren bir yer Karşıyaka. Türkiye’nin değişik yerlerinde Karşıyaka denince akıllara Mustafa Kemal Atatürk, çağdaşlık, kadın-erkek eşitliği geliyor. Tüm Karşıyakalıları yeniden selamlıyorum, anaokulumuzun hayırlı olmasını arzuluyorum.”

9. ANAOKULU ALAYBEY’DE AÇILACAK

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da “Ilk olarak Sayın Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’ya, yoğun emekleri içinde zaman ayırıp burada bizlerle olduğundan fazlaca teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, onur verdiniz. CHP’nin politika anlayışında okul öncesi eğitim; bu alanda mevcut mahalli yönetimlerin eliyle yatırım yapılması fazlaca önemlidir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu daima ‘Yeni anaokulları açın, okul öncesi eğitime ehemmiyet verin’ der. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak bugün 8’inci anaokulumuzu açıyoruz. Bir sonrakini de Alaybey’de açacağız; planlamamızı yaptık, emekleri yürüyor. Elbet binalar değil, o binalarda yaşananlardır esas mühim olan. Biz bu binaların içinde çocuklarımıza kuru bilgiler ezberletmeye çalışmıyoruz. Ülkesini seven, insanlarla ve dostlarıyla barışık, oyun yöntemiyle sosyalleşmeyi öğrenen, imalathane çalışmalarıyla dünyayı, şehri, doğayı tanıyan, yaratıcı olan, sanatta ve sporda kabiliyetlerini geliştirebilen çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza özgür ve varlıklı ufuklar açmaya çalıştığımız bir eğitim yöntemi uyguluyoruz. Üstünde bulunduğumuz topraklarla barışık olmalarını, Türkiye’nin varlıklı kültürüyle barışık olmalarını sağlamaya çaba gösteriyoruz. Bu bilinçle çalışan tüm mesai arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onlarla, anaokullarımızla gurur duyuyorum. Gene bu anlayışla açtığımız yeni anaokulumuza Zühal ve Yücel İzmirli’nin adlarını vermek kadar güzel ve yakışan bir şey olması imkansız. Onları tanıyan hepimiz bilir; yürekleri iyilik ve şefkatli, üretken, varlıklı dünyaları olan insanlardır. Ben tanıdığım ilk günden bugüne dek kendilerine yalnız hayranlık duygusuyla baktım. Tüm Karşıyakalıların da aynı duyguları paylaştığını biliyorum. İyi varsınız” dedi.

“BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR”

“Bir eğitim yuvasında adımızın yaşayacak olması inanılmaz bir onur ve gurur” diyen Zühal İzmirli de “Oldukça mutluyum. O şekilde inanıyorum ki bu yuvada vatana ve millete yararlı birçok hayırlı evladımız yetişecek. Ben bizlere bu onuru veren Karşıyaka Belediye Başkanımız Sayın Dr. Cemil Tugay’a ve Meclis üyelerine sonsuz teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Yücel İzmirli ise “İki şahıs bir roman yazınca konuşmalar birbirini tamamlıyor. Eşim birazcık ilkin duygularını dile getirdi. Öteki kısmı da bana bıraktı. Bir eğitimci olarak bu haberi aldığımız günden beri büyük bir coşku içindeyiz. Anadolu’da 10 yıl yaptığımız görevde eksikliğini hep hissettiğimiz eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak olan anaokullarıdır. Eğitimin temel taşıdır. Bu Karşıyaka’da hızlandığı için fazlaca mutluyuz. Bu onuru bizlere sunan Başkanımız Cemil Tugay’a, Meclis üyelerine ve tüm alın teri dökenlere sonsuz teşekkür ediyoruz. Başkanımızın eğitime ve eğitimcilere verdiği kıymeti göreve başladığı gün yaşadık. Karşıyaka’nın en yaşlı ve deneyimli öğretmeni

Hasan Tahsin Abakan’ı evinde ziyaret etti. Onun öğretmen çocuğunu bulunduğunu orada öğrendim. Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı’nın bina soruyla ilgili devamlı yanımızda gördük. Latife Hanım Emek harcama Grubu’nun büyük projesi vardı ‘Mutlu Bilge Evi’ diye. Onu desteklemesi; sanki bir halk hareketi şeklinde köylerdeki bu emekleri hem katkı hem birebir içinde olarak yapması da Başkanımızın her mevzuda olduğu şeklinde eğitimde de Karşıyaka için büyük bir talih bulunduğunu göstermiştir. Bugün açılışını yaptığımız anaokulunda fazlaca nitelikli eğitimcilerle nice yaratıcı çocuklarımızı topluma kazandıracağız. İzmir güzelse sebebi Karşıyaka’dır. Karşıyaka aydınsa sebebi Karşıyaka’ya emeği geçmiş eli öpülesi o kıymetli eğitimcilerdir” diye konuştu.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.