Işyar Maaş Zammıyla İlgili İpucu Geldi: Yüzde 18

Emekli ve işyar ocak zammı için ipuçları gelmeye devam ediyor. 20 milyon emekli ve memurun geliri ocak ayında artacak. Merkez Bankası eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne gore 2022 yılı enflasyon beklentisi belli oldu.

Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu tahmine gore; yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.152,22 olması planlanıyor. Böylece senenin ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranının yüzde 17.83 olacağı hesaplandı. Türkiye’de emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına gore belirleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları, ocak ayında bir geçmiş dönemdeki temmuz-aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise ocak-haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon sayıları kadar zam alıyor. Işyar ve işyar emeklileri ise; her yıl 2 kez önceki almış olduğu toplu sözleşme zammının üstündeki 6 aylık enflasyon farkı ile birlikte yeni toplu sözleşme zammı alıyor.

Temmuz zam döneminde işyar ve işyar emeklisi yüzde 7 toplu sözleşme zammı alırken, bu sayı ocak döneminde yüzde 8 olacak.

YÜZDE 17- 18 ARASI ZAM
Kısaca beklenen sayılara gore; SSK, Bağ-Kur emeklisi Ocak zammı yüzde 17,83, işyar ve işyar emeklisi için Ocak zam oranı ise yüzde 18,83 olarak gerçekleşecek.

İktidara yakınlığıyla malum Sabah gazetesinden Mete Dirice’nin haberine gore, milyonların en oldukca merak etmiş olduğu 6 tabloda yeni maaş hesapları şöyleki:

MERKEZ BANKASI EYLÜL ANKETİNE GÖRE EMEKLİ VE MEMUR OCAK ZAMMI TABLOSU
2022 yılı enflasyon beklentisi: yüzde 67,73

2022 yılının ikinci yarısı enflasyon beklentisi: 17,83

SSK ve Bağ-Kur Ocak zammı: yüzde 17,83

Işyar enflasyon farkı: yüzde 10,83

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.