İktidar vasatlığın kutsanması politikasını yaygınlaştırırken…

Meral Akşener, gençlerle daha ilkin yapmış olduğu sohbete ilişkin bir videoyu bugün toplumsal medya hesabında paylaştı. Sohbet etmiş olduğu bir üniversite öğrencisinin “Tamam, eğitim de bir savaştır da niçin cephe koşullarında okuyoruz” sözlerine dikkat çeken Akşener, paylaşımında şunları kaydetti:

“İktidar vasatlığın kutsanması politikasını yaygınlaştırırken gençlerimiz, vatanımızda yetenekli, başarı göstermiş, becerikli olmanın ödüllendirileceğine inanmadıkları bir umutsuzluk içinde, ‘eğitim de bir savaştır; fakat niçin cephe koşullarında okuyoruz’ sorusuna yanıt arıyor.”

Videoda, bir üniversite talebesi Akşener’e şunları söyledi:

“TAMAM, EĞİTİM DE BİR SAVAŞTIR DA NEDEN CEPHE KOŞULLARINDA OKUYORUZ”

“Yemekhane probleminden ben söz etmek isterim. Şu şekilde bir şey var benim bulunduğum üniversite, hususi bir üniversite, yemekler pahalı. Reddedemiyorum bunu tamam fakat normalden de pahalı. Benim bir çok dostum, bilhassa burslu dostlarım, bir tane bisküvi yiyor, bir tane çay, su şeklinde bir şey içiyor, öğün geçiştiriyor. Bu, devamlı olan bir şey. Tamam, eğitim de bir savaştır da niçin cephe koşullarında okuyoruz? Bunu algı etmeye çalışıyoruz.

Türkiye’de yetenekli olmak ya da Türkiye’de okumak, Türkiye’de becerikli olmak ödüllendiriliyor mu, cezalandırılıyor mu? Bunu sorgulamaya başlıyoruz. Dünyanın her yerinde yetenekli ödüllendirilir. Fakat Türkiye’de tam tersi bir durum var. Yetenekli isen kafana vuruyorlar. Bir şey diyorsan, düşünüyorsan, konuşuyorsan kafana vuruyorlar. Dünyanın her yerinde tıpçı, en el üstünde tutulan insandır. Hukukçu, en el üstünde tutulan insandır. Mühendis… Fakat Türkiye’de hani bunlar asla yokmuş şeklinde. Hatta var ise da suçluymuş şeklinde davranılıyor. Ben, bunu algı edemiyorum. Şu demek oluyor ki bu, bence eğitim sorunundan daha büyük, barınmadan da daha büyük, her şeyden daha büyük. Yeteneksizin ödüllendirilip yeteneklinin cezalandırılması var Türkiye’de.”

Akşener ise öğrenciye, “Vasatlığın kutsanması denir ona literatürde” yanıtını verdi.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.