Her gün 4 bin 608 şahıs işten atıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Ağbaba, Erdoğan’ın işsizlik ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Ağbaba, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Erdoğan, geçen ay Türkiye’de işsizlik olmadığını iddia etmiş ve ‘Bir de utanmadan sıkılmadan işsizlik var diyorlar’ diyerek işsizleri azarlamıştı. İlk 8 aydaki veriler ise gene Erdoğan’ı yalan olduğunu beyan etti. Bu senenin ilk 8 ayında çalışırken işten atılan ve işsizlik ödeneğine başvuran şahıs 1 milyon 105 bin 947 oldu. Böylece 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 şahıs, her gün ise 4 bin 608 şahıs işten atılmış oldu.

“HER AY ORTALAMA 138 BİN 243 KİŞİ İŞTEN ATILDI”

Bakan Nebati her ne kadar Türkiye’nin büyüdüğünü, istihdamın arttığını söylese de resmi veriler bunun tam tersini iddia etmeye devam ediyor. İŞKUR verilerine gore bu senenin ilk 8 ayında, ocak-ağustos arası geçen dönemde işten atılmış olduğu için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 şahıs oldu. Yalnız temmuz ve ağustos ayında kısaca bir aylık dönemde işten çıkartılanların sayısı ise 140 bin 889 şahıs oldu.

Erdoğan her ne kadar, ‘işi olmayanlara iş var iş beğenmiyorlar’ dese de ilk 8 aylık dönemde averaj her ay 138 bin 243, her gün ise 4 bin 608 şahıs işten atıldı.

“EN ÇOK İŞTEN ATILMALARIN OLDUĞU ŞEHİR İSTANBUL OLDU”

Bu yıl şu ana kadar en oldukça işten atılmaların olduğu kent ise 236 bin 400 şahıs ile İstanbul oldu. İstanbul’u 73 bin 440 şahıs ile Ankara ve 58 bin 121 işten atılmayla İzmir izledi. Sanayinin yoğun olduğu Bursa’da 47 bin 84 şahıs işten atılırken, Kocaeli’nde bu yıl içinde işten atılanların sayısı ise 30 bin 718 olarak kayıtlara geçti. İktidar her ne kadar işler yoluna girdi dese de yaşanmış olan ekonomik kriz göz önünde alındığında bu yıl sonunda işten atılanların sayısının katlanarak artması dolayısıyla da işsizliğin daha çok artması ne yazık ki kaçınılmazdır.

“İŞSİZLİK SİGORTA FONU İŞSİZLERDEN ÇOK İŞVERENLERE VE YANDAŞ SERMAYEYE AKTARILIYOR”

Ocak-Ağustos ayları içinde 1 milyon 105 bin 947 şahıs işten atılmış olduğu için işsizlik ödeneğine müracaat yaparken, müracaat yapanların bir tek 538 bin 798 şahıs ödenek almaya hak kazanmıştır. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı ödenek almaya hak kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan işsizlik ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında önceki aya gore 5 bin 797 şahıs azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de işsizlik sigorta fonu işsizlerden oldukça işverenlere ve yandaş ana paraya kaynak olarak aktarılırken, işsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar tarafınca kendi kaderlerine terk ediliyor.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.