Gaziler Günü Çeşme’de törenle kutlandı

Cumhuriyet Meydanı’nda meydana gelen resmi törene, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Burak Kocaoğlu, resmi kurum amirleri, siyasal parti temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediye Başkanlığı, TBMM’de grubu bulunan siyasal partiler, sivil cemiyet kuruluşları ve meslek kuruluşları tarafınca Mustafa Kemal Atatürk büstüne çelenk sunulmasının arkasından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

“Emanetiniz emanetimizdir”

Gaziler Günü sebebiyle onur defterine bir bildiri yazan Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, “19 Eylül 1921 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk’e, Mareşallık rütbesi ile Gazi unvanı verilişinin 101. yıldönümünde huzurunuzdayız. Kurtuluşundan kuruluşuna ve bugüne dek olan şanlı tarihimiz, aziz Türk milletinin her bir ferdini gururlandıran destansı zaferlerle doludur. Bu zaferler, vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimiz ve vatani görevi esnasında şehadeti göze alan, korkusuzca savaşım eden siz kıymetli gazilerimizin tarihe damga vuran eserleridir. Sizlerden emanet aldığımız bu aden vatanda, ay yıldızlı al bayrağımızın altında, özgürce ve başı dik yaşayan Türk milleti, sizleri daima şükran ve minnetle yad edecektir. Emanetiniz emanetimizdir. Bu emaneti kanımızın son damlasına kadar koruyacağımızı ve yaşatacağımızı bilerek rahat olunuz. Biliniz ki, Türk bayrağı sonsuza kadar özgürce dalgalanacak ve bizlerden sonraki nesillere şanıyla teslim edilecektir. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk olmak suretiyle, tabanca arkadaşları ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; siz aziz gazilerimize sıhhatli bir yaşam arzuluyorum” diye yazarak imzaladı.

“Hiçbir süre akıllardan ve gönüllerden çıkmayacak”

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise SG Asb.Çvş. Emre Kaman tarafınca gerçekleştirildi. Kaman, yapmış olduğu konuşmada, “Mevcud dünyevi hiçbir kıymetle ölçülemeyecek kadar mühim olan gazilerimiz, milletimizin engin sahiplenişiyle daima ayrıcalıklı ve asil özelliklerini muhafaza etmişlerdir. Üstlendikleri vatan görevi esnasında, girmiş oldukları mücadelelerden ‘Gazilik’ unvanıyla ayrılan kahramanlarımız, hiçbir süre akıllardan ve gönüllerden çıkmayacaktır. Oldukça yüksek bir ulusal bilinç tavır ve davranış olarak somutlaştığı gazilerimiz; dağımızda, ovamızda, taşımızda, toprağımızda ve her türlü ulusal değerimizde gözü olanlara asla unutamayacakları acı dersler vermişlerdir. Vatanımızın selameti, milletimizin bağımsızlığı uğruna üstlerine düşen her sorumluluğun gereği ne olursa olsun yapmış olan gazilerimizi, bir tek bugün anımsamak elbet doğru olmayacaktır. Bu itibarla geçmişteki mücadeleleriyle bölücü ve yıkıcı mihraklara göz açtırmayan gazilerimizi, yıl her anında saygı ve minnetle anmak en başta gelen ulusal bir görevdir. İftihar edilecek bir fedakarlıkla yaşadığımız topraklara göz dikmiş hainlere aman vermeyen, canlarından dahi vazgeçmeyi göze almış olan gazilerimizin bu müstesna gününü kutluyor; hepsine sıhhat, mutluluk, refah dolu bir yaşam arzuluyorum” diye belirtti.

Meydana getirilen konuşmanın ve bir öğrencinin şiir okunmasının arkasından resmi merasim sona ererken, Çeşme Belediyesi tarafınca Cumhuriyet Meydanı’nda protokol üyelerine, gazilere ve eşlerine, törene katılanlara ikramda bulunulmuş oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda meydana gelen resmi törenin arkasından, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Kocaoğlu, Çeşme İlçe Güvenlik Müdürü Tolga Hususi, Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Kip ve Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fatma Salkım, şehit yakınları ve gazilere ziyarette bulunmuş oldu.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.