Erdoğan Bu Kez Vahdetti Mevzusunda Tunç Soyer ve Gazeteci Merdan Yanardağ’ı Fedef Aldı

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi için gittiği Özbekistan’da resmi temaslarını tamamlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kuruluna katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak suretiyle ABD’nin New York kentine gitti.

Erdoğan, ABD ziyareti öncesi iktidara yakınlığıyla malum basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü kutlamalarında yapmış olduğu konuşma sebebiyle, “Haddini bilmez, ahlaksız” söylediği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bir kez daha tepki gösteren Erdoğan’ın hedefinde bu sefer gazeteci Merdan Yanardağ da vardı.

“GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM”

Erdoğan, “33 yıl Osmanlı’yı yönetim eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, sıkılmadan o şekilde yakıştırmalar yapılması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız ifadeler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu ifadeleri kesinlikle nefret suçuna da girer. Doğal bunların üstüne gitmemiz lazım. Şu demek oluyor ki bu meydan o denli boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım” diye konuştu.

Erdoğan’ın sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde:

‘SOSYAL KONUT’ AÇIKLAMASI: ‘PARA PUL SIKINTISI YOK’

Açıkladığınız Toplumsal Konut Projeleri ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yurtları bu haftanın en mühim iki başlığıydı. Karşıcılık cephesi buna eleştiriyle beton ekonomisi demeye başladı. Geçen yıl ‘yurtlarda yer yok, hükümet yurt yapmamış’ diyorlardı. Proje açıkladığınız vakit da ‘hükümet devamlı betona yatırım yapıyor’ noktasında eleştiri getiriyorlar. Kanal İstanbul’a da köprülere de yollara da bu şekilde eleştiri getirmişlerdi. Sizin bu yatırımlarınıza yönelik karşıcılık cephesi ‘Bunlar hep beton ekonomisidir’ sözünü devamlı tekrarlıyor. Sizin bu husustaki bu eleştirilere yorumunuz nedir?

Betonsuz ne bina oluyor ne yol oluyor ne köprü oluyor. Bunlar bu şekilde diyor fakat dedikleri şeylerin akla, mantığa sığar bir yanı var mı? 105 yeni yurt açılışı yaptık. Bu 105 yurt açılışının ötesinde bu yıl arz olarak talebe talebinden oldukca oldukca fazlayız. Tüm bunlara karşın şu anda ‘Daha da artı kıymet meydana getirelim, herhangi bir sorun kesinlikle olmasın’ diyoruz. Bu şekilde bir emek verme şu anda ortada. Yurtlarımızda 2002 senesinde 182 bin olan yatak kapasitesi 2022 senesinde 850 bine çıktı. Bizim yurtlar hakikaten oldukca lüks. Ben yurtları dolaşıyorum, bakıyorum. Yemekler hakeza o şekilde. Ücretler oldukca oldukca düşük. İşin bu şekilde bir güzelliği de var.

Tüm bunların yanında da doğal benim iftihar ettiğim bir şey de şu; talebe kişilik buluyor. Bilhassa ‘Bu benim yurdum’ diyebiliyor. Biz ranzalarda kaldık. Şimdi üç yatak, karyola, emek verme odası, gardırobu her şeyi içinde. Yurtlar bu şekilde… Birçoğu da manzarasıyla her şeyiyle oldukca oldukca değişik. Geçen gün Cebeci Talebe Yurdunun açılışını yaptım. Gençlik yıllarımda öğrenciliğimde Ankara’ya geldiğimde Cebeci Talebe Yurdunda dostlarımla bir gece, iki gece birlikte kalırdım. O yurt ile bunlar karşılaştırma edilmez. İşte onu yıktık, şimdi sıfır yeni yaptık. Açılışı yaptık, odaları bir dolaştık. O vakit adam yurduydu. Şimdi 4 bin kişilik bir kız yurdu oldu. Şu demek oluyor ki ‘Beton filan’ diyorlar fakat bir gel, gez, gör, bak neyin nesidir? ‘Hakikaten iyi mi bir yurt, bir göreyim şunu’ diye bir dertleri yok.

İşte Bay Kemal TEKNOFEST’e geldiği gün Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır onu gezdirirken ona aslına bakarsak güzel bir ders verdi aslına bakarsan; epeyce söyledi ona bazı şeyleri fakat anlamaz.

TOKİ’nin toplumsal konut ve arsa mevzusunda yapacağı arz oldukca konuşuldu. İkinci gününde başvurular 2 milyonu aştı. Talebin bu kadar oldukca olması, ihtiyacın da oldukca bulunduğunun bir göstergesi. İleriki dönemde bu arzın daha da artacağına dair bir eğilim var mı?

Arzın yapılması noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Şimdi bir görmüş olduk arz-talep dengesini. Demek ki arz-talep dengesi, talep istikametinde gözüküyor. Öyleyse demek ki seçimin ertesinde tekrardan bir hamle yapılabilir. O zamana kadar da aslına bakarsan bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Şu sebeple orada işin tamamen bitmesi 1,5-2 yılı bulur. Bir taraftan da doğal olarak kuraların çekilmesi, ondan sonrasında yerleşmeler adım atar. Ayrıca da biz işin ikinci etabına başlamış oluruz. Burada bizim para pul sıkıntısı yok. Doğal burada talebin yoğunluğu ortada. Onun için diyorum ki Tanrı nasip ederse seçimden sonrasında yeni bir etabı inşallah başlatacağız. Şu sebeple bizim arsa noktasında filan sıkıntımız yok. Arsa noktasında sorun olmadıktan sonrasında, yeter ki iş meydana getirecek bir iktidar olsun. İş meydana getirecek iktidar da biziz. Doğal Bay Kemal ve avanesi ona da bir şey uydururlar. Ben arkadaşlara da söyledim, ‘Dostlar asla oyalanmayalım, Türkiye’nin dört bir yanında planlamaya gore derhal temel atmaya başlamış olalım. Yıl sonunu beklemeyeceksiniz’ dedim. Talimatı verdim ve yıl sonuna varmadan biz şu anda hangi şehirde ne kadar yapıyoruz, ona gore bir taraftan da temelleri atıp inşaatlara başlayacağız.

Bunların yapılmayacağına dönük bir eleştiri var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir tweeti var; Toplumsal Konut Projesini desteklediğini fakat bunların boş vaatler bulunduğunu söylüyor. Müracaat için alınan 500 liranın geri ödenmeyeceği, bunun bir seçim yatırımı olduğuna dair eleştiriler var.

Bu ilk kere meydana getirilen bir şey değil ki. Biz TOKİ vasıtasıyla bundan ilkin aslına bakarsan 1 milyon 170 bin konutu yaptık, teslim ettik. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bizlere dualar ediyorlar. İşte son olarak geçenlerde Esenler’de teslimat yaptık ve o daireleri ziyaret ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı vücut etmişiz biz.

“MERKEZ BANKASI’NIN REZERVİNİ SIFIRLANMIŞ GİBİ GÖSTERİYORLAR AMA ÖYLE DEĞİL”

Yeni Ekonomik Model meyvelerini vermeye başladı. Son zamanlarda içeriden ve dışarıdan ‘Türkiye bu paraları nereden buluyor?’ diye sorular geliyor. Siz de şimdi söylediniz ‘para problem değil’ diye. Sahi Türkiye bu paraları nereden buluyor?

Çalışıyoruz, çalıştığınız vakit para da geliyor. Ülkemize duyulan güvenle dışarıdan da geliyor. Gömü Maliye, Merkez Bankası el ele vererek üretken bir ekonomiyi büyütüyor. Şu sebeple bizim bu attığımız adımlar, tüketim ekonomisinin yada israf ekonomisinin neticesi değil; tam aksine üretim ekonomisinin bir neticesidir. Üretim ekonomisinin neticesi olarak da şu anda biz hasılayı toplamaya başladık. İşte şu an itibarıyla sözgelişi Merkez Bankamızın rezervi 115 milyar dolar civarında. Şimdi bunlara kalsa, bunlar Merkez Bankası’nın rezervini adeta sıfırlanmış benzer biçimde gösteriyorlar fakat tablo o şekilde değil.

“GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluş yıl dönümünde söylediği skandal sözler oldukca tepki çekti, oldukca eleştirildi. Siz de eleştirdiniz. Şu demek oluyor ki sanki işgalci Yunanistan’ı değil neredeyse Osmanlı ve atalarımızı suçladı. ‘Yunanistan neredeyse hiçbir şey yapmış değil, tüm olan bitenden Osmanlı sorumluymuş’ benzer biçimde beyan etti. Bu mevzuda sizin değerlendirmenizi merak ediyorum.

Bu insanın istikameti filan yok. Bu, pusulayı şaşırmış ve terbiyeden uzak. Tarihini hakaretle ifade etmeye çalışan bir insan, bir kere bu milletin bir evladı olması imkansız. Bu millet, bu ecdatla anılıyor. Bu ecdatla şu anda biz iftihar ediyoruz. Fakat ne yazık ki siyasetin içinde olmaktan öte, parti başkanı olanlarda bile ve üstelik tarihçiyim dedikleri halde bunu yapanların olması hakikaten bir akıl tutulmasıdır. 33 yıl Osmanlı’yı yönetim eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, sıkılmadan o şekilde yakıştırmalar yapılması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız ifadeler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu ifadeleri kesinlikle nefret suçuna da girer. Doğal bunların üstüne gitmemiz lazım. Şu demek oluyor ki bu meydan o denli boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım.

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.