Diyanet’ten kiralık takılarla ilgili tutarsız fetva

Ekonomik kriz yurttaşın yaşamını tesiri altına aldıkça, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’na sorulan sorular ve verilen fetvalardaki iktisat içerikleri de artıyor. Kurul, bu kez “kiralık takı”lar için bir soruya cevap verdi. 

Kurul, web sitesinden, “Düğünlerde bir süre takıp sonrasında geri vermek suretiyle kolye, bilezik şeklinde altının kiraya verilmesi caiz midir” sorusunu yanıtladı.

Fetvada, “Altın kolye, bilezik şeklinde ziynetin (süs eşyasının), bozdurulmadan bizzat kendisini (aynını) geri vermek şartıyla düğün şeklinde münasebetlerde kullanmak için kiralanması caizdir. Bundan dolayı burada altın bozdurulmadan iade edileceğinden, verilen karşılık süs eşyasının (aynının) karşılığında değil, bu eşyanın kullanılmasıyla elde edilecek menfaatin karşılığındadır” denildi.

‘VARLIKLI GÖSTERİR’

Sadece fetvaya, “Maddi imkânı olmayan kişilerin cemiyet nezdinde kendilerini zengin şeklinde gösterme temayülünde olması ve gerçekte olmayanı varmış şeklinde göstermesi etik açıdan doğru bir davranış değil” notunun düşülmesi de dikkat çekti. (Cumhuriyet)

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.