Demirtaş: Ortak Aday Olmaktan Onur Duyarım Fakat..

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘ortak aday’ tarifi meydana getiren Demirtaş, “Ortak aday olmaktan dolayı onur duyarım fakat malum sebeplerden dolayı şimdilik ben değilim” ifadelerine yer verdi.

Selahattin Demirtaş, FOX TV’nin Orta Sayfa programına yollamış olduğu mektubunda tarif etmiş olduğu ortak aday için şu ifadeleri kullandı:

“Merhabalar, iyi yayınlar. Takdir edersiniz ki muhalefetten kimin cumhurbaşkanı olabileceğine dair benim bir isim söyleniş etmem doğru olmaz. Sadece benim de temennim tüm muhalefetin uzlaşarak belirleyeceği bir ismin ortak adayımız olarak seçime girmesi ve ilk turda kazanmasıdır.

“Sinirleri de sağlam biri olmalıdır”

Bunun içinde adayın, bunca kutuplaştırılmış toplumun tüm farklılıklarını kucaklayabilecek olgunlukta ve demokratik anlayışta olması gerekir. Daha adayken bile her insanın Cumhurbaşkanı olabileceğini gösterecek yetkinliğe, birikime haiz olması da önemlidir. Ek olarak iyi mi bir kadroyla, hangi somut projelerle sorunları çözeceklerini mütevazı bir halde halka özetleyebilecek; rakipleriyle polemiğe girmek yerine devamlı toplumla konuşabilecek ferasete haiz, sinirleri de sağlam biri olmalıdır.

“Geçiş sürecini başarıyla yönetebilecek deneyime haiz olmalıdır”

Eğer Cumhuriyetin ikinci yüz yılını gerçek anlamda demokrasiyle taçlandırıp beraber içinde yolumuza devam edeceksek ortak aday kolektif çalışmaya, ortak akla ehemmiyet vermeli, geçiş sürecini başarıyla yönetebilecek deneyime haiz olmalıdır. Geçen yüz senenin hatalarından dersler çıkarabilmeli, değişime açık ve yürekli olmalı, helalleşme, yüzleşme, hesaplaşma dengesini iyi tutturmalıdır.

Bayanların eşitliği, emekçilerin alın teri, çevre hakları, özgürlükçü laiklik benzer biçimde mevzularda duyarlı ve bilgili olmalı; kimlik, inanç ve dil hakları benzer biçimde kolektif haklar mevzusunda demokratik çözüm perspektifi sunabilmelidir.

“Somut bir programla toplumun karşısına çıkmalı ve inandırıcı olmalıdır”

İkinci yüz yıla girerken ezberletilmiş resmi kalıpları, şablonları yıkma cesaretini göstererek Cumhuriyeti bu kez alttan, tabandan halkla beraber inşa etme anlayışına haiz ve buna açık olmalıdır. Son yirmi senenin değil, son yüz senenin tüm yaralarını sarabilecek somut bir programla toplumun karşısına çıkmalı ve inandırıcı olmalıdır.

“Çalışmaya devam edeceğiz”

Bağlama da çalabilmeli desem kim bulunduğunu kati anlarsınız. Doğal ki latife bir yana, ortak aday olmaktan onur duyarım sadece “malum” nedenlerle şimdilik, bu seçime ortak aday ben değilim.

Önümüzdeki seçim için bu kriterlere yakın aday yada adayların bulunduğunu biliyorum. Ümit ederim bu şekilde bir aday çevresinde halk olarak birleşmeyi, barışmayı, demokrasimizi en kuvvetli şekilde oluşturmayı başarırız. Biz bunun için çalışmaya devam edeceğiz.

Fox TV seyircilerine ve tüm halkımıza yürek dolusu merhaba, sevgilerimizle.

16 Eylül 2022

Edirne

Selahattin Demirtaş”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.