CHP’den yeni toplumsal konut projesine tepki: Vatandaşın hayalleriyle oynuyorlar

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca dün açıklanan yeni toplumsal konut projelerine tepki gösterdi. Akın, mevzuyla ilgili bugün yapmış olduğu yazılı açıklamada, AKP iktidarının vatandaşlara TOKİ projesiyle 2 artı 1 konutları aylık 2 bin 280 liradan, 3 artı 1 konutları ise aylık 3 bin 187 liradan süregelen taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu hatırlattı. Akın, ekonomik buhranın pençesinde boğuşan vatandaşların AKP iktidarı tarafınca borçlandıracak bir sistemin kurgulandığını savundu.

“‘YÜZYILIN KONUT PROJESİ’ FAKİR FUKARA İÇİN DEĞİLSE KİMİN İÇİNDİR”

Akın, “Asgari ücret 5 bin 500 lira. Aylığının yarısı eder. Son zamlarla aylık elektrik ve organik gaz faturası asgari bin 600 lira olan asgari ücretlinin, Türkiye averajı olan 3 bin 100 lira aylık kira ödediğini hesapladığınızda ortalama aylık gideri, bu üç kalem için 7 bin lira. Bu insanlarımız çoluk çocuklarıyla ne yiyecek? Iyi mi işe gidecek? Iyi mi çocuklarını okula gönderecek? ‘Yüzyılın konut projesi’ yoksul fukara için değilse kimin içindir? Gene kime hizmet ediliyor? Kime rant sağlanıyor” dedi.

“VATANDAŞI BORÇLANDIRMAK ÜZERİNE KURULU BİR SİSTEMLE VATANDAŞIN HAYALLERİ İLE OYNUYORLAR”

Akın, vatandaşları 20 yıl benzer biçimde uzun bir süre borçlandırarak kıt kanaat geçinmeye maruz bırakan bir projeyi “yüzyılın projesi” olarak ortaya koyabilecek tek iktidarın AKP iktidarı olacağını savundu. “Hatırlatalım; bundan tam 3 yıl ilkin devrin Bakanı Berat Albayrak ‘dar gelirlilere, asgari ücretlilere’ konut müjdesi vermişti. 20 yıl vadeli düşük faizli kredi verilen bir finansman modeli ile vatandaşın ev sahibi yapılacağını vadeden iktidar, vatandaşı ev sahibi değil fakat borç sahibi yapmış oldu. Şimdi de vatandaşı borçlandırmak üstüne kurulu bir sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar” diyen Akın, şunları kaydetti.

“TOKİ’Yİ RANTA HİZMET EDEN DEĞİL VATANDAŞLARIMIZA HİZMET EDEN BİR KURUM OLARAK YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ”

“Ilk olarak düşük ve orta gelirli yurttaşlarımıza konut sağlaması ihtiyaç duyulan TOKİ, AKP döneminde, büyükşehirlerde lüks konutlar meydana getiren, devletin kıymetli arazileri üstünden rant yaratan ve bu rantı evvelinde belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline gelmiştir. TOKİ’yi bu ekseninden kayan bir kurum olmaktan çıkarıp, ranta hizmet eden değil yurttaşlarımıza hizmet eden bir kurum olarak tekrardan yapılandıracağız.”

“‘YÜZYILLIK’ DEDİKLERİ BU PROJE DE DAR GELİRLİLERİMİZ İÇİN ADİL OLMAYACAK”

Akın, Türkiye’de konut ihtiyacının giderek arttığını ve 2002’de yüzde 73 olan ev sahipliği oranının AKP iktidarı döneminde giderek gerileyerek 2019’da yüzde 59’a kadar düştüğünü kaydetti. TÜİK verilerine gore konut sahibi olan nüfusun oranın da 2019’da yüzde 59’ken 2021’de yüzde 57,5’e gerilediğine dikkat çeken Akın, açıklamasında şunlara işaret etti:

“Ev sahibi olanlar yeni ev sahibi olabilirken asla evi olmayan dar gelirliler bu iktidar döneminde gene ev sahibi olamıyor. Kısaca AKP iktidarı, dar gelirliyi ev sahibi yapmıyor. TOKİ, son 20 yılda 1 milyona yakın toplumsal konut inşa ettiğini söylüyor. Sadece bu, konutların yoksul ya da dar gelirlilerin sahibi bulunduğunu göstermiyor. TOKİ’nin toplumsal konut projeleri şehir yoksullarına da seçenekler sunuyor sadece bu seçeneklerin yoksul yurttaşlarımız için {hiç de} adil değil. ‘Yüzyıllık’ dedikleri bu proje de dar gelirlilerimiz için adil olmayacak. Bundan dolayı örnekleri ortada.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.