Büyükşehir’den Menemen’e 500 milyon liralık yatırım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin 30 ilçesine toplumsal, adaletli ve saydam belediyecilik ilkeleriyle götürmüş olduğu hizmetler pandemi, zelzele, yangın, ekonomik kriz şeklinde muhteşem durumlara karşın aralıksız sürdürüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentte refahın hakkaniyetli bölüşülmesi adına belirlediği yol haritası doğrultusunda Menemen’de altyapı emekleri, yol, parke düzenlemeleri, beton yama işlemleri hayata geçirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İZSU ve İZBETON başta olmak suretiyle tüm birimleriyle ilçeye götürmüş olduğu hizmet ve yatırımlarla sorunları tek tek çözüme kavuşturdu.

İçme suyu ve altyapı sorunları çözüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gediz Şube Müdürü Ali Kemal Elitaş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 30 ilçesinde fark yapmaksızın gereksinimleri olan bölgelerin acil gereksinimlerini listeleyerek, öncelikli hizmetleri programa alarak çalışmalarını sürdürüyor. Menemen’de kangren olan içme suyu altyapılarının yenilenmesi gerekiyordu. Yahşelli, Emiralem, Villakent, Seyrek, Belen bölgesi şeklinde yerlerde senelerdir problemler vardı. Yahşelli ve Belen’de kurumumuz kendi imkanlarıyla yapıyı tamamladı. Şimdi sırada Villakent ve Seyrek bölgesindeki çalışmalarımız var, ihale aşamasına geldi. Devamında da Emiralem bölgesinde de projeleri hazırlanan emekler keşfe gönderilecek. Böylelikle Menemen’de içme suyuyla ilgili çalışmalarımızı yüzde 90 seviyesine taşımış olacağız. Menemen merkezde senelerdir yağmur suyu ve kanalizasyonla ilgili vatandaşların şikayetleri vardı. Senelerdir çözülemeyen bu sorunda bu yıl itibariyle İZSU’nun ihalesini tamamlamasıyla beraber ekiplerimiz çalışmalarını büyük seviyede tamamladı. Üst yapı kaplamalarını da Menemen merkez, Camiikebir, Ulukent, Gazi Mahallesi, Koyundere şeklinde noktaları da tamamladık. Menemen’de şu an itibariyle işimizin yüzde 20’lik kısmı kaldı. Bu meydana getirilen altyapı çalışmalarıyla beraber yağmur suyu ve kanal ayrışması tamamlandıktan sonrasında su baskınları, kanalizasyon kokusu şeklinde ciddi problemler giderilmiş olacak” dedi.

“Menemen’e 2019 yılından itibaren 495 milyon liralık yatırım yapılmış oldu”

Toplumsal proje ve hizmetler şeklinde her alana ilişkin çalışmaların Başkan Soyer’in arka sıralar vizyonuyla hayata geçirildiğini vurgulayan Elitaş, Menemen özelindeki yatırımların toplam maliyetine de değindi. Elitaş, “Sayın Başkanımızın Menemen’e bakışı pozitif. Menemen’e dair yapılabilecek ne var ise tüm kurumlarımıza yönerge vererek, Menemen’i önceleyerek hizmetlerimizi en üst seviyede sürdürmeye çaba ediyoruz. Tarımda, toplumsal projelerde, toplumsal hizmetlerde, fiziki altyapı ve üstyapı çalışmalarında biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Menemen’in taleplerini imkanlar dahilinde çözmeye çaba ediyoruz. Karaorman, Alaniçi, Çaltı bölgelerinde üretim yollarının yüzeysel zemin hazırlıkları yapılıyor. Devamında Buruncuk, Türkelli bölgesinde İZBETON ekiplerimiz ovalarda yaptığımız zeminlerin üstlerine yüzeysel kaplamalarına devam ediyor. Yama ekiplerimiz Emiralem’de, Kırmahalle’de, Ulukent’te çalışmalarına devam ediyor. Gazi Mahallesi’nde muhtarımızın talep etmiş olduğu altyapı emekleri tamamlandı. Senelerdir atık su arıtma terfi istasyonun bölgeye yarattığı problemi da geçtiğimiz günlerde İZSU’nun yapmış olduğu çalışmalarla sonlandırmış olduk. Biz Menemen’de aşkla çalışmaya devam ediyoruz. Sayın Başkanımızın önderliğinde tüm kurumlarımız koordineli bir halde çalışıyor. Menemenli yurttaşlarımızdan gelen her talep öncelik sırasına bakılırsa kurumumuzun imkanları dahilinde yapılmaya çaba ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyemiz 2019 yılından bugüne dek Menemen ilçemize 495 milyon liralık yatırım yapmıştır. Çalışmalarımız tam hızıyla devam ediyor, yatırımlarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Merkezde 18 buçuk milyonluk ihale

İZSU’nun çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Gediz Bölgesi Teknik Şube Müdürü Emre Türker, “Menemen’imizin en büyük sıkıntılarından önde gelen yağmur suyu ve kanal problemi için Tunç Başkanımızın talimatıyla merkez ve çevre mahallelerde 18 buçuk milyon liralık bir ihaleye çıktık. Bu ihalede Mermerli, Camiikebir, Esatpaşa ve Kasımpaşa mahallelerinde 2 kilometreye yakın kanalizasyon hattı ve bin metreye yakın yağmur suyu hattı döşedik. Bu imalatlar sonrasında üst kaplamalarını da yapıyoruz. Bugüne dek yaşanmış olan sorun çözülmemişti. Sadece bu yaptığımız 18 buçuk milyon liralık ihale bundan sonraki dönemlerde bilhassa Kuyumcular Çarşısı dediğimiz, Camiikebir, Mermerli mahallelerinde yoğun yağışlarda yaşanmış olan yağmur suyu baskınları, kanal taşmaları ve bunun şeklinde birçok probleminin, koku probleminin önüne geçecek. Vatandaşımızın daha iyi hizmet alması için bu emek vermeyi kısa sürede tamamlayacağız. İhalemizin yüzde 48 şeklinde yarıya yakın kısmını 4-5 aylık bir sürede tamamladık. Kalan kısmını da süratli bir halde tamamlayıp Menemen’ e en iyi hizmeti vermeye çalışacağız” dedi.

Yalnızca 2 mahalleye 50 milyon TL’lik yatırım

Kırsaldaki faaliyetlere ayrı bir ayraç de açan Türker, “Yahşelli Mahallesi’nde 4 bin 500 metre altyapı yenileme çalışmamız oldu su hatlarıyla ilgili. Çalışmamız bitti ve sayaç nakilleri yapılıyor. Belen Mahallesi’nde 4 kilometre, Gazi Mahallesi’nde ve öteki mahallelerde yenileme çalışmalarımız oldu. Köylerde çalışmalarımız devam edecek. Emiralem, Villakent, Seyrek bölgelerinde çalışmalarımız var. Villakent ve Seyrek’te çalışmalarımızın ihale aşamaları tamamlandı. Yakında ihale zamanı de belli olacak ve o bölgede altyapı emekleri hızlandığında vatandaşımızın çekmiş olduğu sıkıntıların da önüne geçilmiş olacak. Villakent ve Seyrek bölgesinde ortalama 50 milyon liralık bir maliyet olacak. Fakat Yahşelli ve Belen’de tamamen kurumun kendi kaynakları ve ekipleriyle yapılmış emekler olacak” ifadelerini kullandı.

“Müteahhit girmeden İZSU’nun çabalarıyla başardık”

Mahallesindeki sorunlarının süreçte giderildiğini ifade eden Yahşelli Mahalle Muhtarı Ali Uyar, “Tunç Başkanımın zamanında dere temizlikleri oldu, kanalizasyon dereye, açığa akıyordu. Oldukca acil projesi çıktı. Şu an merkezde kanal projem bitti. Derelere pislik akmıyor. Derelerdeki kokumuzdan kurtulduk. Tunç Başkanıma teşekkür ediyorum. Temiz suyumuzun da yenilenmesini istedik. İZSU’daki yetkililerin kendi çabalarıyla, müteahhit girmeden başardık. Temiz su altyapım da şu an bitti. Kanal bitti, temiz su bitti” dedi.

“Büyükşehir’den aldığım hizmeti hiçbir yerden almadım”

Üst yapıda bozuklukların bulunduğunu aktaran Muhtar Uyar, İZSU’nun kendi mesuliyet alanlarındaki sıcak asfalt çalışmalarının tamamlandığını söylemiş oldu. Sorun olan kısımların ise İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafınca programa alındığını belirten Uyar, “Ben Büyükşehir’den aldığım hizmeti hiçbir yerden almadım. Altyapım için Tunç Başkanıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Keçilerin dahi yürümekte zorlandığı parke taşları vardı”

Mahallesine gelen hizmetler için konuşan Koyundere Gazi Mahalle Muhtarı Kadri Kahya, “Burada keçilerin dahi yürümeye zorlandığı parke taşları vardı. Tunç Başkanım sağ olsun onu söktü. Sıcak asfalt döşeniyor, 27 gün oldu. Başkanımızın söylediği şeklinde öncelikle arka sokaklardan aşkla başlıyor hizmet. Arka sokaklardan Koyundere’nin içine bu iş gidecek diye inanıyorum. Başkanıma bu hizmetlerden dolayı oldukca teşekkür ediyorum. Oldukca büyük bir hizmet. ESHOT şoförleri her gün isyan ediyordu. Tunç Başkanım ilkin arka sokaklar demişti ve hizmete arka sokaklardan başladı. Su yukarıdan aşağıya doğru akıyor. Tunç Başkanım yemin etti, yerine getiriyor. Ona binlerce teşekkür ediyorum. Aşağıda 2 sokak var. Onlar da biterse Koyundere herhalde Paris olur. Ona sonsuz teşekkürler ediyorum” açıklamasında bulunmuş oldu.  

“Şimdiye kadar tüm taleplerim karşılandı”

Yağmur suyu hattının olmamasından dolayı bölgesinde yaşanmış olan sıkıntıyı dile getiren Esatpaşa Mahalle Muhtarı Ercan Delibaş, “Menemen’deki lise yolunda yağmur suyu hattının olmaması ciddi sıkıntıydı. Çöküntüler, taşmalar oluyordu. Ben devamlı İZSU ile bağlantıya geçmiştim. Yağmur suyu projesinin olması icap ettiğini belirttik. Kokunun da bulunduğunu, çevre esnafının yakınma ettiğini söyledik. Kendim de görüyordum. Tunç Başkan yönerge verdi ve emekler hız kazanmıştır. Burası mühim bir bölge. Ben yeni muhtarım, bu dönem kazandım. Şimdiye kadar tüm taleplerim karşılandı. Buradaki emek harcama arkadaşlarımız da iyi, ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Mahallelinin geri dönüşleri de iyi” dedi.

“Menemen’deki hizmetlerimiz devam edecek”

İZBETON’un yatırımlarına ilişkin konuşan Asfalt Uygulama Şefi Baran Aydemir ise, “İZBETON olarak 2019-2022 yılları aralığında Menemen’de asfalt serim, yüzeysel kaplama ve yama emekleri yapılmıştır. Bu çalışmalarda bin 600 noktada asfalt yama, altyapı kurum kazılarının sonrasında 80 bin metrekare tranşe tamirat emek harcaması, toplamda 100 bin ton asfalt yama emek harcaması yapılmıştır. Asfalt serim imalatı olarak 115 bin ton, ortalama 80 kilometre uzunlukta yol emek harcaması, yüzeysel kaplama imalatı olarak 1 milyon metrekare, ortalama 200 kilometre uzunlukta üretim ve ulaşım yolu emek harcaması yapılmıştır. İZBETON ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Menemen’de hizmetlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yalnız inşaat maliyeti 41 milyon TL

Menemen’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca geçen 3 yılda 102 bin 883 ton asfalt serimi, 69 bin 436 ton asfalt yaması, 893 bin 937 metrekare yüzeysel kaplama yapılmış oldu. 2022 yılı içinde ise 9 bin 317 ton asfalt serimi, 21 bin 661 ton asfalt yama, 81 bin metrekare yüzeysel kaplama gerçekleşti. Bu süreçte ham yollara 42 bin 553 kilometre parke döşendi. Yalnız inşaat işleri maliyeti 41,5 milyon liraya ulaştı.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.