Buca Metrosu’nda flaş gelişme: Konsorsiyumu geri adım attı

Nurol İnşaat ve Tecim A.Ş. ve Yapı Merkezi İnşaat ve Endüstri A.Ş. adına 9 Eylül 2022 tarihinde, Avukat Burçe Demirağ tarafınca İzmir 4’ncü İdare Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilen feragat dilekçesinde, “Dava mevzusu iddia ve taleplerimizden, vekalet tutarı ve yargılama giderine ilişkin talep ve haklarımız da dahil olmak suretiyle kayıtsız şartsız feragat ediyoruz. İşbu sebepler davadan feragat beyanımız doğrultusunda karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz” denildi.

Mahkemece kabul edilen bu dilekçenin peşinden İzmir tarihinin en büyük yatırımı kabul edilen, Üçyol- Buca Metrosu’nun ihalesi ile ilgili herhangi bir pürüz kalmadı. Başta AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Devamlı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal olmak suretiyle, fazlaca sayıda AK Partili isim Nurol- Yapı Merkez’in itirazını dayanak göstererek ihalenin iptal edileceğini ileri sürmüştü. Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihaleyle ilgili kamu ihale kurumu ya da mahkemeler nezdinde pürüz yaşanmayacağını, krediyi verecek olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) işlemi onayladığını, geri dönüş olmadığını savunmuştu.

TUNÇ SOYER: O METRO BUCA’YA GELECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de önceki gün toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda bu kararın ipuçlarını vermişti. Çalışmaların sürdüğü General Asım Gündüz İstasyonu’nda denetim meydana getiren Soyer, şunları söylemişti:

“Buca Metrosu ile ilgili bazı hukuki pürüzler ortaya çıkmıştı. Ortalama 3 ay civarında bir süre kaybı yaşandı. Öyleki gözüküyor. Fakat aslına bakarsak biz o zamanı asla kaybetmedik. Şu sebeple dostlarım birçok alanda emek vermeyi sürdürdüler. Nihayet, şunu söyleyebilirim; tüm hukuki pürüzler ortadan kalktı. 21,5 milyon euroluk ilk ödeme belediyemizin kasasına girdi. Buradaki ağaçların taşınmasıyla ilgili emek harcama devam edecek. Günde bir tek iki ağaç taşınabiliyor. Her birine gözümüzün bebeği şeklinde baktığımız için bu meşakkate katlanıyor dostlarım. 20 gün sonrasında ilk kazıklar çakılmaya başlıyor. Ve ilk gün hayalini kurduğumuz şeklinde o metro Buca’ya gelecek.”

NE OLMUŞTU?

14 Şubat 2022 tarihinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılmış olduğu törenle temeli atılan Buca Metrosu’nun yapım ihalesi 3 milyar 921 milyon 498 bin TL ile en düşük ikinci teklifi sunan Gülermak A.Ş’de kalmıştı. 3 milyar 392 milyon 950 bin TL ile en düşük teklifi veren Yapı Merkezi-Nurol ortaklığı elenmişti. Bunun üstüne Nurol – Yapı Merkezi İş Ortaklığı, komisyon kararını yargıya taşımıştı. İzmir 4. İdare Mahkemesi, itirazı haklı bulup Nurol – Yapı Merkezi İş Ortaklığı’nın teklifini değerlendirme dışı bırakan komisyon kararını iptal etmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazını değerlendiren Danıştay 13. Daire de yönetim mahkemesinin verdiği sonucu onamıştı. İhale komisyonu ikinci kez toplanmış, iş gene Gülermak firmasında kalmıştı. İhaleyi kaybeden ortaklık yeniden yönetim mahkemesine başvurmuştu. Sadece bu kez mahkeme itirazı reddetmişti.

EBRD KARARA İTİRAZI REDDETTİ

Nurol- Yapı Merkezi İş Ortaklığı ek olarak, Buca Metrosu’nun yapım ihalesine ilişkin, krediyi verecek olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na da (EBRD) itirazda bulunmuştu. EBRD de itirazı reddetmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, EBRD’nin temyize doğal olarak olmayan bu nihai kararını, ihale komisyonun Buca Metrosu kararının onayı olarak değerlendirmişti.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.