Binali Yıldırım, üstü kapalı Soyer’i hedef aldı: ‘Geçmişi olmayanın geleceği olmaz’

Ege Üniversitesi (EÜ) 2022-2023 Bilimsel niteliği olan Yılı açılış töreni, AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti. Törene Binali Yıldırım’ın yanı sıra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Devamlı, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Necip Nasır, Mahmut Atilla Kaya, Cemal Bekle ve protokol üyeleri ile oldukca sayıda akademisyen katıldı. Merasim öncesi Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı bir konser verirken, konser esnasında Binali Yıldırım, “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsüne birlikte rol aldı.

Törende konuşma icra eden Binali Yıldırım, “Ege Üniversitesinin 2022-23 bilimsel nitelikli açılış yılı töreni vesilesiyle bir aradayız. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Ege Üniversitesinin 67 senelik geçmişi var. Bu vesile ile milletin adamı, demokrasi şehidimiz 17 Eylül’de idam edilişlerini andığımız Adnan Menderes ve demokrasi şehitlerimizi şükranla yad ediyoruz” dedi.

“EÜ, devletin birikimini yansıtan köklü bir üniversite”

Ege Üniversitesinin milletin, devletin birikimini yansıtan köklü bir üniversite bulunduğunu söyleyen Binali Yıldırım, “Üniversitelerimizin faaliyetlerini yakından takip ediyorum. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak, göreve geldiğinden beri Ege Üniversitesinde yaşanmış olan değişiklik ve gelişimi kendisinden dinledik. Araştırma üniversitesi olma, tam akreditasyonun sağlanması,  hocalar ve öğrencilerle güzel ilişlerin geliştirilmesi, güzel gelişmeler. Sadece bu tarz şeyleri kafi görmemiz gerekiyor. Dünya oldukca süratli değişiyor. Araştırmalara nazaran önümüzdeki 20 yıl içinde bildiğimiz mesleklerin yüzde 70’i yok olacak. Biz, burada informasyon ve meslek öğrenmeye çalışıyoruz. Fakat unutmayalım ki geleceğin meslekleri daha değişik olacak. O bakımdan üniversitelerimiz, değişimin öncüsü kurumlar olarak ne olursa olsun dijital çağdaki bu baş döndürücü gelişmeyi yakından takip etmelidir. Geleceğin mesleklerini de şimdiden ön görerek ona nazaran hazırlanmak üniversitelerin en başta gelen görevleri içinde. YÖK’ün ve üniversitelerin ciddi sorumlulukları var Stratejik alanlara yoğunlaşmamız gerekiyor. ‘Her şeyi yaparım’ devri bitti. Artık devir uzmanlaşma devri. Bugün dünyanın en mühim problemi besin. İklim değişikliği ve kuraklığın getirmiş olduğu problemler var. Bu tarz şeyleri aşmayı sadece yenilikçi teknolojiler ve üretim yollarıyla başarabiliriz. Akıllı ziraat, topraksız ziraat benzer biçimde alanlara yatırım hayata geçirmeye ihtiyacımız var. Tohumda yerliliği ve milliliği sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Dijitalleşme çağlarında asla kimsenin güvende olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Dijitalleşme, hayatımızı kolaylaştırıyor fakat bunun bir de güvenlik tarafı var. Kuvvetli ülkeler konvansiyonel müdafa ve saldırı sistemlerinden siber ataklara karşı ordular kurmaya başladı. Ikimiz de bu yönde emekler yapıyoruz. Yaşamımıza Web 3.0 girecek ve tüm dünyamızı değiştirecek. Hayallerinizi zorlayabildiğiniz kadar zorlayın. Metaverse de sonsuz bir fikir. Hayal olmaktan çıktı, yaşamımıza girmeye başladı. Ikimiz de bu dönüşümü başarabiliriz. Müdafa sanayinde başardık. Savunmanın bugüne gelmesinin arkasında 1974 Kıbrıs Harekâtı vardır. O harekâttan sonrasında ABD, acımasız bir engelleme uyguladı. Gemilerimizi, uçaklarımızı kaldıramaz hale geldik. Sadece, ikimiz de çaba ettik, hem denizcilikte hem havacılıkta hem de kara kuvvetlerimizde çağdaş akıllı silahlar yaptık.  Bugün savunmada ulaştığımız noktayı hepimiz takdir ediyor. İHA ve SİHA’larımız, akıllı cephanelerimiz oldukca büyük başarılara imza atıyor. Doğal olarak bu başarıyı müdafa endüstri haricinde tüm alanlara yaymak mecburiyetimiz var. Bu başarının hikâyesinin yazıldığı yer, üniversitelerdir. Bunun da merkezi bir araştırma üniversitesi olarak Ege Üniversitesi olmalıdır” dedi.

“Yönetilen değil yöneten bir gençliğe ihtiyacımız var”

Binali Yıldırım, “Dünya üniversiteleri sıralamalarında ilk yüzde maalesef yokuz. Demek ki meydana getirecek oldukca işimiz var. Minimum 5-6 üniversitemiz ilk 100 içinde yerini almalıdır. Artık yaşam uzadı. Averaj yaş 80’lere geldi. Dolayısıyla gençlere ‘ben sizin yaşınızdayken’ diye cümleler kurmaktan vazgeçin.  Ben, gençlerimiz potansiyelinin düşündüğümüzün minimum 10 katı bulunduğunu biliyorum. Yeter ki onların kapılarını aralayalım, kabiliyetlerini görme fırsatı bulalım. Daha oldukca inisiyatif kullanmalarına alan açalım. Esnek bir emek harcama ve eğitim anlayışını yerleştireceğiz. Katı kurallara bağlı alışkanlıkları terk edeceğiz. Daha özgürce, yeni fikirleri paylaşabilen, dillendiren gençlerin yetişmesine ehemmiyet vereceğiz. Yönetilen değil yöneten bir gençliğe ihtiyacımız var. Gençler enerji dolu. Bizim tecrübemizle gençlerimiz enerjisini birleştirerek geleceği inşa edeceğiz” dedi.

“Cumhuriyetin yeni yüzyılı, Türkiye’nin yüz yılı olacak”

Cumhuriyet’in 100. Yılına girildiğini belirten Binali Yıldırım, “Yeni yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacak buradan duyuru ediyorum. Bunun ayak seslerini, işaretlerini görüyoruz. Bakın Şanghay İşbirliği’nde 8 ülke lideri, Birleşmiş Milletler’de ise 13 ülke lideri Cumhurbaşkanımıza ziyarette bulundular. Bu bizim gururumuz, hepimizin gururu. Niçin? Bu sebeple Türkiye hesap kitap yapmıyor. İnsanlığı merkeze almış, ‘insanı yaşat ki dünya yaşasın’ anlayışıyla savaşan taraflara yaklaşım yapıyoruz. Biz çıkar ardında değiliz. Daha tabanca satalım, daha oldukca fırsattan yararlanalım, kesemizi dolduralım benzer biçimde bir anlayışta değiliz. Bu sebeple biz 600 senelik bir ecdadın torunuyuz. Osmanlı torunuyuz. Geçmişimizle de Osmanlı’yla da gurur duyuyoruz. İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını andık. 15 Mayıs 1919’da İzmir işgal edildi. 3 yıl 24 gün işgal altında kaldı. 15 Mayıs, bununla beraber Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a İstiklal Savaşını başlatmak için hareket etmiş olduğu gün. Sultan Vahdettin’in onayıyla, izniyle kendisini görevlendirmesiyle İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuruyla hareket etmiş. Amaç, kurtuluş savaşını başlatmak ve 19 Mayıs’ta Samsun’da yanan meşale nihayet 9 Eylül 1922’de İzmir’de son düşmanın denize dökülmesiyle tamamlandı. Bayrağımız yeniden göndere çekildi. Zafer tüm dünyaya diye deklare edildi. Geçmiş, hatasıyla sevabıyla bizimdir. Geçmişimize haiz çıkacağız. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz” dedi.

“Türkiye naturel önder”

Türk Dünyasının Türkiye’yi naturel önder olarak kabul ettiğini söyleyen Yıldırım, “Türk Devletleri Teşkilatı organizasyonunun Aksakallı Heyetinin başkanıyım. 1 senedir bu görevdeyiz. 7 devletin hepsine giderek oradaki durumları görme imkânım oldu. Gördüm ki, 5 milyon metrekarede, 1,5 trilyon gayrisafi ulusal hasılanın döndüğü, 600 milyar dolarlık ticaretin olduğu coğrafyada her insanın yönü Türkiye’ye dönük. Türkiye, naturel olarak önder kabul ediliyor ve Türkiye’den oldukca büyük beklentiler var. Türk Dünyası, asla hiç kimseye tehdit değildir. Türk Devletleri Teşkilatı, korkutmak için mevcud değil,  kimseden korkmadığımızı göstermek için mevcud bir teşkilattır” dedi.

“Kendi medeniyetinizle bağınızı koparmayın”

Gençlere seslenen Yıldırım, “Sevgili gençler, meydana getirecek oldukca işimiz var. Üniversite yılları zor olsa gerek. Öğrencilik zor iştir. Kısıtlılıkları vardır fakat öteki bakımdan da hayatınızın en güzel yıllarıdır. Öğrencilik sonrası yaşamınızı şimdiden planlayın. yabancı dil öğrenme mevzusunda iddialı olun. Mezun olduktan sonrasında birkaç yabancı dil öğrenin. Önünüzde pek oldukca imkân var bu tarz şeyleri en iyi şekilde kullanın. Küresel düşünüp hareket etmeniz gerekiyor. Dostluklarınızı artırın. Bir ayağınız devamlı kendi kültürünüzde kalmalı fakat öteki ayağınız dünyanın her tarafına ulaşmalı. Kendi medeniyetinizle bağınızı koparmayın. Aklınız, heyecanınıza rehberlik etmeli. Özgüven, başarının eğer olmazsa olmazıdır. Yeni öğretim yılınız hayırlı uğurlu olsun. Rabbim birliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin. Yeni bilimsel nitelikli yılda hocalarımıza başarılar, öğrencilerimize zihin açıklığı arzuluyorum. Rektör hocamızın da ikinci sürecini kutlama ediyor üstün başarılarının devamını arzuluyorum” dedi.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.