Bergama’daki zamanı gecede Başkan Soyer’den davet: “Sunağımızı geri istiyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1869-1878 yılları aralığında kaçak kazılarla Bergama Antik Kenti’nden yurt dışına kaçırılan Zeus Sunağı’nın anavatanına getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Zeus Sunağı’na atfen 21. Dönem İzmir Milletvekili ve eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan’ın İngilizce yazıya döktüğü iki şiirden ilhamla besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafınca bestelenen, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alev Kahraman tarafınca librettosu yazılan Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eseri, Bergama’da Asklepion Antik Tiyatrosu’nda dünya prömiyerini yapmış oldu. Bergama’daki zamanı geceyi izleyenler içinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, İzmir İl Kültür ve Gezim Müdürü Murat Karaçanta, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Korhan Sert, CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, yurttaşlar, davetliler ve oldukca sayıda ilçe sakini yer aldı.

Ayakta alkışladılar

Yaratı Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde meşhur oyuncu Hakan Gerçek’in anlatımıyla sunuldu. 65 orkestra sanatçısı, 57 koro sanatçısı ve 4 solistin yer almış olduğu prömiyer, izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. Programın sonunda sanatçılar ayakta alkışlandı.

“Haykırmaya devam edeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sanatçılara teşekkür ederek, “Helal olsun size, harikasınız. Bu bir hak mücadelesi ve bu bir uyanık olma hali. Hikayenin başından beri öncülük eden Bergama’nın önceki dönem belediye başkanı Sefa Taşkın’ı, bu yolculuğu başlatmış olduğu için kutlama ediyorum. Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Ana kucağına, ana yurduna dönsün istiyoruz. Bu akşam yaptığımız şeklinde oldukca sesli olarak haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bunu beraber başaracağız”

Çalışmaların başarıya ulaşacağına inandığını ifade eden Başkan Soyer, sözlerine şu şekilde devam etti: “Görmüş olacaksınız, o sağır kulaklar bunu duyacak. Ve sonunda anasına dönecek. Bunu hep beraber başaracağız. Asla kuşkunuz olmasın. Şundan dolayı haklıyız, kazanacağız. Bir tek sunağımızı değil, bu güzelim toprakların ürettiği ne kadar zenginlikte payımız, hakkımız var ise, hepsini teker teker geri alacağız.” Başkan Soyer, gecenin mimarı söylediği Suat Çağlayan’a da teşekkür etti.

Başkan Soyer’den zeytin dalı

Başkan Soyer ek olarak Suat Çağlayan, Tolga Taviş, Gülümden Alev Karaman, koro şefi Çiğdem Aytepe, anlatıcı Hakan Gerçek, solistler Fiil Dorukhan Duru (Soprano), Ferda Yetişer (Mezzo Soprano), Erdem Erdoğan (Tenor) ve Engin Suna’ya (Bas) sulh ve ölümsüzlüğün sembolü  zeytin fidanı verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi projesi olarak tüm haklarına haiz olduğu yapıt, oldukca sesli formu yardımıyla dünyanın her yerinde seslendirilebilecek.

Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergileniyor

2014 senesinde Dünya Kültür Mirası listesine giren Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altarı, Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos Hanedanı tarafınca M.Ö. 2. yüzyılda yaptırıldı. Haricinde ve iç mekanlarında bulunan mermer kaplama üstündeki freskler sanat tarihinin en mühim yapıtları içinde sayılıyor. Bu görkemli yapının kalıntıları 1870’li yıllarda Almanya’ya götürüldü. Bugün ise Berlin’de bulunan Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergileniyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 25 Şubat 2021’de Bergama Kültür Merkezi’nde Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için yol haritasını belirlemek suretiyle geniş katılımlı bir toplantı yapmıştı.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.