“Alzheimer Evi” kapılarını açtı

Açılış töreninde konuşma meydana getiren Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş şunları kaydetti

: “Ortalama 10 senedir Karşıyaka’da belediyemiz ile iş birliği içinde halkımızı bilgilendirme emek harcamaları yaptık. Pandemi öncesinde Karşıyaka Belediye Başkanı’mız ile yaptığımız 21 Eylül Alzheimer etkinliklerimiz ile beraber Cemil Başkanı’mızın gündüz bakım evi mevzusundaki isteği ve çabasını fazlaca yakından gördük, fazlaca sevindik. Bugün Karşıyaka’da Alzheimer hasta ve hasta yakınları için bir ümit yeşermektedir; Cemil Başkanı’mız, Belediye Başkan Destek’mız Hasret Ceylan’a ve alın teri döken her insana fazlaca teşekkür ediyoruz.”

“GİTTİKÇE AĞIRLAŞAN BİR PROBLEM”

“Bugün bizim için gurur günü” diyerek konuşmasına süregelen Karşıyaka Belediye başkanı Dr. Cemil Tugay ise Alzheimer hastalığına dikkat çekerek, “Bugün fazlaca mühim gördüğümüz, toplumdaki fazlaca mühim bir yaraya bir parça da olsa deva ürettiğimize inandığımız bir projenin açılış günü. Alzheimer hastalığı vatanımızda yaşanmış olan pek fazlaca benzer kronik hastalığın bir örneği fakat maalesef son 20 yılda ağırlaşan halk sağlığı ve sıhhat problemi içinde gittikçe büyüyen bir problem alanı haline dönüşmüş hastalıklardan biridir. Nüfusumuz yaşlanıyor, bununla paralel olarak Alzheimer hastalarının sayısı da artıyor fakat bu hastalıkta beklenenden daha çok bir artış var. Bunun sebepleri hemen hemen anlaşılabilmiş değil fakat çevre sorunları ile bağlantılı olabileceği söyleniyor. Fakat niçin her ne olursa olsun tüm dünyada bilhassa nüfusu yaşlı olan ülkelerde gittikçe daha ağır bir sorun haline geliyor. Bu hastalıkla ilgili farkındalık maalesef toplumumuzda kafi düzeyde değil. Bu hastalık saptanması ihtiyaç duyulan dönemde saptanamıyor, bunun en mühim sebebi de hastalığın tanınmaması. Saptandığı süre da ne yazık ki bir şey yapılamaz hale geliyor. Oysa erken dönemde saptandığında uygulanacak terapi ve tedavilerle ilerlemesinin yavaş olduğuna dair güçlü bir kanaat var” dedi.

“İŞTE O GÜVENİLİR ADRES BURASI”

Karşıyaka’ya kazandırılan bu tesisin oldukça mühim bulunduğunu vurgulayan Başkan Tugay konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bugün tahminen Karşıyaka’da 7 bin civarında Alzheimer hastası olduğu söyleniyor. biz buna karşı bir şeyler yapmak zorunda hissettik, benzer örneklerini de inceledikten sonrasında bu alanda emek harcama yapmalıyız diyerek yola çıktık ve fazlaca kısa bir sürede bu binanın yapımını gerçekleştirdik. Aslına bakarsak sorun bina yapmak değil, o binanın içinde yapılanlardır. Biz bu anlayışla Alzheimer Evi’ne hapsedilmiş bir emek harcamayı değil tüm Karşıyaka’ya yayılmış bir farkındalık eğitim, bakım ve destek emek vermesi yürütmeyi düşünüyoruz. Her Alzheimer hastasının evi bizim için bir emek harcama alanı olacak. Öyleki zamanlar oluyor ki insanoğlu hastalarını kısa süreli de olsa emanet edecekleri güvenli bir adres arıyorlar, işte o adres burası olacak. Bu tesisin hastalara, hasta yakınlarına fazlaca kıymetli yardımları olacağına yürekten inanıyorum. Buranın oluşmasına katkı koyan tüm emek harcama arkadaşlarıma ve Alzheimer Derneği’ne fazlaca teşekkür ediyorum; Karşıyaka’mıza hayırlı olmasını arzuluyorum.”

TEZCAN: “SİYASETİN ANLAMI BUDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da açılışta yapmış olduğu konuşmasında siyasetin insana dokunan hizmetler üreterek yapılması icap ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Belediye başkanlarımızın, mahalli yönetimlerimizin tüm olanakları en verimli şekilde kullanarak toplumsal belediyeciliğin en etkin örneklerini gösterdikleri bu hizmet açılışları aslen bizim için politika yapmanın anlamını yaşamın içinde tam da hak etmiş olduğu şekilde tanım etmenin bir yolu. Siyasetin bir fazlaca boyutu var; televizyonda ya da toplumsal medyada siyasetin çoğunlukla kavga, çatışma ya da polemik tarafı dikkatimizi çekiyor, o tarafı bir ihtimal daha çekici oluyor. Haberlerde, toplumsal medyada buna odaklanıyoruz. Aslına bakarsak siyasetin merkezinde olması ihtiyaç duyulan tam da bugün, burada yaptığımızdır; hizmet üretmek, insana dokunmak, ihtiyacı gidermektir. İmkanları bir araya getirerek cemiyet yararına bir şeyler üretebilmektir. Üretmeyi unuttuk, hazırı tüketmeyi alışkanlık haline getiren bir cemiyet olduk ya da önemsememeye alıştık. Rantçılığın fazlaca fazla pirim yapmış olduğu günlerden geçiyoruz. 9 ay içinde bütçeden 205 milyar faiz ödenmiş; eğitime, toplumsal hizmetlere harcanandan kat be kat fazla. 85 milyon nüfusumuz, milyonlarca evladımız var. Okul öncesinden tutun ilköğretim, ortaokul lise ve milyonlarca yaş almış büyüğümüz var. Tüm bu süreç içinde devletin bütçesini birileri bir halde hesap etmeden harcıyor olabilir fakat bizim belediyelerimiz halkın kendilerine emanet etmiş olduğu bütçeyi zerre harama göz dikmeden, her damlasına dikkat ederek bu şekilde hayırlı işler için kullanmaya itina gösteriyor ve yapmış olursanız oluyor. Ikimiz de siyasetin bu güzel yanını mahalli yönetimlerimizin açılışlarında görmekten mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz, omuzlarımız dik oluyor; teşekkür ediyoruz, emeğinize sıhhat başkanım.” 

“YEREL YÖNETİMLERİMİZ SEFERBER OLUYOR”

Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin kendilerine ayrılan bütçeleri en iyi şekilde hizmet üreterek saydam bir şekilde kullandıklarını dile getiren Tezcan, bu çalışmaların ivedilikle devam edeceğini belirterek, “Bugün Karşıyaka Belediye’miz Alzheimer Evi ve anaokulu olmak suretiyle iki açılış yapmış oldu. Biri çocuklarımız diğeri yaş almış büyüklerimiz ile ilgili. Toplumsal devlet tam da bu; insanı merkezine alan, insana hizmet eden ve ayrımcılık yapmadan onunla ilgili planlamayı doğumdan ölüme kadar bir tüm halinde ele alandır. Karşıyaka Belediyesi de bu iki örnekle bunu göstermiştir. Toplumsal devlet kamusal kaynakları insanoğlunun mutluluğu için bir yerde planlayıp adaletli dağıtır. Bizim toplumda yoksullaşmanın, gelir adaletsizliğinin, çatlamaların bu kadar arttığı bir dönemde mahalli yönetimlerimiz tüm imkanları kullanarak halkın emanet etmiş olduğu bütçeyi saydam bir halde insan için harcamanın binbir maharetli yolunu gösteriyor. Bu hizmetlerimiz devam edecek, bu emekler birilerini rahatsız ediyor olabilir. Buraya İstanbul Belediye Başkanı’mızın duruşmasına katıldıktan sonrasında geldim, hizmet etmesinden huzursuz olan bir yaklaşım uydurma bahaneler ile belediye başkanımızı adalet sarayı kapısında sıkıştırmanın peşindeler. Bu hesapların hiçbir şey ifade etmeyeceğini biliyoruz, belediye başkanlarımız hizmete odaklandı; 11 büyükşehir, il ve ilçe belediyelerimizde seferberlik yürütüyoruz ve biliyoruz ki bu millet kendisini kucaklayanı kucaklamasını bilir. Kendisine dokunana karşılığını vermesini bilir. Bugün mahalli yönetimlerimizdeki anlamlı dokunuşları milletimizin vereceği yetki ile tüm Türkiye’de 85 milyona dokunabilmenin yolunu açacağız; bu milletin bütçesini bu milletin evlatlarına, büyüklerine bir tek bugünü değil yarını için de sulh içinde, refah içinde, rahat bir Türkiye oluşturmak için seferber edeceğiz. Alın teri döken her insana teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Sevda Erdan Kılıç, Bedri Serter, Özcan Purçu; CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet müesseselerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ÇEŞİTLİ HİZMETLER YÜRÜTÜLECEK

Bahriye Üçok  Mahallesi’nde 5 kattan oluşan olarak inşa edilen Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Evi’nde, 650 metrekarelik kullanım alanıyla Karşıyaka sınırları içinde yaşayan hastalara ve yakınlarının yaşam kalitelerini artırmaya yönelik hizmetler sunulacak. Tıbbi, ruhsal ve toplumsal hizmetlerin de verileceği merkezde Alzheimer mevzusunda farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler ile hasta yakınları, bakım verenler, sıhhat ve bakım profesyonellerine yönelik eğitimler de planlanacak.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.