AKP iktidarı sıhhat çalışanlarına da ayrımcılık yapmış oldu

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Hastanesi Eşrefpaşa üstünden örnek vererek, “Sıhhat çalışanları büyük bir özveriyle 24 saat anlayışı ile vazife yapıyor. Son meydana getirilen düzenleme ile ek ödemeler getirilerek ücretlerde iyileştirmeler yapılmış oldu. Fakat kamu kurumlarında vazife icra eden hekimler ile belediye hastanelerinde çalışan sıhhat görevlileri bu düzenlemenin haricinde bırakıldı. Eşit iş yapıyorlar eşit ücret almıyorlar. Bu yönetmelikte lüzumlu değişimler yapılarak kapsamı genişletilmeli, haksızlığa son verilmelidir” dedi.

“AYRIMCILIK YAPILDI”

İzmir Eşrefpaşa Hastanesi’nin İl Hususi İdaresi tarafınca İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği 1950 yılından bu yana belediyenin yönetiminde bulunduğunu hatırlatan Atila Sertel, şunları söylemiş oldu:

“Eşrefpaşa Hastanesi 72 senedir tüm İzmir’e hizmet veriyor. Yalnızca belediye personeline değil toplumsal güvencesi olan her insana tıpkı devlet hastaneleri şeklinde hizmet sunuyor. Burada vazife icra eden tabip, hemşire ve öteki sıhhat çalışanlarının derhal hepsi devlet memuru. Devlet hastanesi şeklinde hizmet vermelerine karşın ek ödeme düzenlemesinden yararlandırılmadılar. Gene cezaevlerinde, bakanlıklarda kurum hekimi olarak yapanlar da ek ödemeden yararlandırılmadılar. Ağustos ayında çıkarılan yönetmelik Sıhhat Bakanlığı hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışanlar için çıkarılmış ve onların ücretleri iyileştirilmiş oldu. Eşrefpaşa benzeri hizmet veren belediye hastaneleri ve kamu kurumlarında vazife icra eden doktorlar ek ödemelerden yoksun bırakıldı. Vatandaşlar içinde ayrımcılık icra eden AKP iktidarı, hastane ve sıhhat çalışanları içinde da ayrımcılık yapıyor. Bu yanlışa derhal son verilmeli.”

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Mevzuyu Meclis gündemine taşıyarak Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle sual önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şu soruları yöneltti:

1- Çalışanların işyar statüsünde olduğu, tüm vatandaşlara devlet hastanesi şeklinde hizmet sunulmuş olduğu Eşrefpaşa Hastanesi çalışanlarının özlük hakkı ve ek ödeme düzenlemelerinden yararlanamamasının sebebi nedir?

2- Eşrefpaşa Hastanesi haricinde Türkiye genelinde bu düzenlemelerden yararlandırılmayan kaç hastane vardır? Var ise bu hastanelerin adı nedir?

3- Eşit işe eşit ücret politikası gereği belediye hastanelerinin, Cezaevi ve öteki bakanlıklarda vazife gören tabip ve öteki sıhhat çalışanlarının da iyileştirilmelerden yararlandırılması gerekmiyor muydu?

4- Meydana getirilen düzenlemenin kapsamı genişletilerek Eşrefpaşa Hastanesi şeklinde öteki kurum ve kuruluşların da kapsam içine alınmasına yönelik bir adım atılacak mı?

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.