Aden köşede sit dereceleri değiştirildi: Yapılaşmanın önü açıldı

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kararıyla İzmir’in en gözde dinlence beldelerinden olan ve Çeşme Projesiyle beraber talan açıldığı nedeni öne sürülerek gündeme gelen Çeşme’de sit değişikliği sonucu verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak askıya çıkarılan İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin sonucu ile meydana getirilen değişikliğe nazaran; 38. Grup olarak adlandırılan bölgede kalan Alaçatı Cenup Etabı ile Ovacık Cenup Etabı’ndaki SİT durumunda düzenleme yapılmış oldu.

Mahkeme sonucu kapsamında; revize tescil işlemi bakanlık tarafınca askıya çıkarıldı. Kararla beraber bölgedeki parseller ‘Nitelikli Organik Koruma Alanı’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak belirlendi ve bölgede yapılaşmanın önü açıldı.

Resmi Gazetede yer edinen kararda şu ifadelere yer verildli;

“İzmir ili, Çeşme ilçesinde yer edinen, 38.Grup (Alaçatı Cenup Etabı) Organik Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle, İzmir 2.İdare Mahkemesi’nin 25.06.2020 tarihindeki ve E.2018/1120-K.2020/667 sayılı sonucu doğrultusunda revize tescil işlemi, Bakanlık Makamının 08.09.2022 tarih ve E.4520779 sayılı Olur’u ile “Organik Sit-Nitelikli Organik Koruma Alanı” ve “Organik Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiştir.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.